Световният ден на лабораторните животни, който се отбелязва ежегодно на 24 април, има за цел да постави акцент върху правата на животните и да привлече вниманието към жестокото страдание, което те преживяват в лаборатории по целия свят. Всяка година милиони животни са подложени на болезнени експерименти и тестове, които често водят до смъртта им, всичко това в името на научни изследвания и индустриални нужди.
Световен ден за защита на лабораторните животни: История


Световният ден на животните в лаборатории (известен още като Световен ден на лабораторните животни) се отбелязва на 24 април. Заобикалящата седмица е известна като „Световна седмица за животните в лаборатории“. Националното общество за борба с вивисекцията (NAVS) описва деня като „международен ден за възпоменание“ на животните в лаборатории.
Този ден е създаден през 1979 г. от британската NAVS и оттогава привлича вниманието и на научни групи, защитаващи правата на животните в научните изследвания. Днес събитието е белязано от демонстрации и протести на групи, които се противопоставят на използването на животни в научните изследвания. Терминът „лабораторно животно“ се появява в края на XIX век поради бързото развитие на експерименталната биология и медицина. Днес лабораторните животни се използват за моделиране на патологични процеси и тестване на лекарства, козметика, цигари, хранителни добавки, битова химия.
Всяка година стотици мишки, зайци, маймуни и кучета биват убивани в лаборатории. Освен това животните се използват за обучение на бъдещи лекари и ветеринарни лекари. Ето защо Световният ден на лабораторните животни е основан, за да привлече световното внимание към този проблем.
Какво е експериментиране с животни?


Експериментите с животни включват манипулиране на животни чрез физически, умствени и емоционални наранявания за изследване и тестване. Тези животни се използват за основни, транслационни и приложни изследвания за превенция, откриване, диагностика и лечение на заболявания при хората. Медицинските изследвания изискват разрешаване на неизвестни досега биологични реакции и процеси.
Тези експерименти, ако се провеждат първо директно върху хора, биха били определени като неетични и дори незаконни в някои страни. И така, животни, които са генетично подобни на хората, се подлагат на тези експерименти. Примери за различни експерименти с лабораторните животни включват тестване на ефикасността на лекарства, химически тестове на козметика, разработване на биомедицински експерименти чрез тъканни култури, екстракция на органи и криминалистични изследвания.
Какви животински видове се използват?


Дребни бозайници като мишки, прасета, примати и птици и риби се използват рутинно в лаборатории за тестване и изследователски цели. Ето някои от най-често срещаните лабораторни животни:
- Шимпанзета – като единствения нечовешки вид маймуна, шимпанзетата са били използвани в лаборатории за биомедицински изследвания. Те са били подложени на тестови ваксини и са разработили лечения за хепатит. Добрата новина е, че използването на шимпанзета в изследванията е намаляло драстично през последните години.
- Нечовекоподобни примати – Примерите включват макаци резус, катерици и бабуини сред много други. Те се използват широко в медицинските изследвания поради тяхната физиологична и психологическа прилика с човешките същества.
Тези примати се използват като субекти за експерименти, вариращи от фармацевтични изследвания до биотероризъм.
- Мишки – едно от най-често използваните животни в съвременните изследвания е мишката. Те често са генетично модифицирани и отглеждани в лаборатории. Нервните системи на мишките и плъховете са подобни на човешките същества, така че използването на мишки в областта на генното инженерство продължава да расте.
Лабораториите дори поръчват направени по поръчка мутанти или щамове мишки според експеримента.
- Морски свинчета и хамстери – Освен в медицинските изследвания, морските свинчета и хамстерите се използват широко при тестване на токсичността и безопасността на вещества като алкохол, лекарства, цигари и козметика. Те представляват до 85% от всички животни, използвани в проучванията.
Особено хамстерите се използват като модели за изследване на сензорните реакции за експерименти, включително възпалителни заболявания, кардиопулмонални заболявания, рак на панкреаса и канцерогенеза, наред с други.
- Зайци – Зайците са послушни, лесни за поддръжка и се размножават безразсъдно. Те се използват само на второ място след морски свинчета в областта на изследванията и тестовете. Проучванията, свързани с изпитването за токсичност и безопасност на козметични продукти и продукти за лична употреба, използват предимно зайци.
В медицинските изследвания зайците се използват главно за тестване на пирогенност (шансовете за треска, предизвикана от лекарства) и ембриотоксичността (шансовете лекарството да увреди бременна женска и/или развиващ се плод)
- Кучета – Кучетата, използвани в биомедицинските изследвания, са специално развъждани. Като се имат предвид малките им размери, гончетата са най-често използваните видове кучета за експерименти с животни. Те се използват в проучвания, свързани с рак, ортопедия и сърдечно-съдови и белодробни заболявания.
Кучетата също се използват за тестване на максималната поносима доза при разработване на ново лекарство преди началото на изпитванията върху хора. Те се използват и за тестване на токсичността на промишлени химикали, но рядко се използват при тестване на лични продукти.
- Котки – Котките са едни от лабораторните животни, които се използват предимно в областта на невронаучните изследвания с изследвания, свързани с болестта на Паркинсон, увреждане на гръбначния мозък, епилепсия и заболявания, свързани със зрението и слуха. Котките също се използват в изследванията на ХИВ/СПИН, като се има предвид приликата между вируса на СПИН и котешките вируси като вируса на котешки имунодефицит (FIV) и вируса на котешка левкемия (FeLV).
Съвсем наскоро котките бяха използвани и при разработването и тестването на антивирусни лекарства срещу COVID-19. GC376, лекарство, използвано за лечение на котешки инфекциозен перитонит (FIP) при котки, показа, че възпрепятства репликацията на коронавирусите в клетките.
Защо Световният ден за защита на лабораторните животни е важен?


- Той защитава правата на животните
Животните може да не могат да се защитават сами, но това не означава, че не трябва да имат права. Основното право на всяко живо същество е да живее. Световният ден на лабораторните животни ни напомня за нашата отговорност да защитаваме тези права и да мотивираме другите да направят същото, като по този начин може да спасим живота на стотици животни, които в момента са подложени на жестоки изпитания в лаборатории.
- Той насърчава използването на продукти без тестване върху животни
Този ден насърчава хората да се сдобиват с продукти, които не са тествани върху животни, като нито едно животно не е наранено в процеса на разработка и производство. Този ден ни напомня да поставяме на първо място такива продукти, когато имаме възможност да ги изберем.
- Това е глобална кампания за повишаване на осведомеността
Въпреки че кампанията е започнала от организация в Обединеното кралство, тя се подкрепя и популяризира по целия свят. Този ден създава глобална осведоменост за борбата срещу тестовете върху животни, като информира тези, които не са запознати с проблема, и овластява вече ангажираните защитници на правата на животните.
Как да отбележим Световния ден за защита на лабораторните животни?


- Направете дарение
Множество организации, извън Националното общество за борба с вивисекцията (NAVS), активно подкрепят борбата срещу тестовете върху животни в научни изследвания. Тези организации обикновено са с нестопанска цел и разчитат на дарения, за да финансират своята кауза. Можете да отделите част от средствата си за дарение на организация по ваш избор. Направете проучване, за да научите повече за тях и да откриете тази, чиято работа ви вдъхновява най-много.
- Разпространете информацията
Днес повишаването на осведомеността за използването на тестове върху животни в научни изследвания е от съществено значение. Запознайте се по-добре с индустрията за тестване върху животни, като извършите проучване. Споделете откритията си онлайн чрез блога си, туитове, публикации и други социални медийни платформи. Вашият глас може да помогне за информираност и промяна.
- Избирайте продукти, които не са тествани върху животни
Много компании имат за основна цел създаването на козметика и домакински продукти, които не са тествани върху животни. Направете ангажимент да купувате само такива продукти и започнете, като замените някои от любимите си стоки с етично произведени заместители. Насърчете семейството и приятелите си да последват примера ви и да се включат в отговорността към животните.
Заключение:


Световният ден на лабораторните животни не е просто още една дата в календара. Той е зов за пробуждане на съвестта, напомняне за страданията, които често остават скрити зад стените на научните лаборатории, и възможност за солидарност с милионите безгласни същества, чиято съдба зависи от човешките решения. Това е ден, в който обществото е призовано да обърне внимание на моралната цена на научния прогрес и да потърси по-хуманни, етични алтернативи.
Използването на животни за експерименти – колкото и да е било оправдавано с напредъка на медицината или безопасността на потребителите – поставя важни въпроси относно състраданието, съзнанието и напредъка. Напредъкът не бива да бъде измерван само с научни открития, а и със способността ни да пазим достойнството и живота на всички същества на тази планета. Именно чрез подобни кампании, каквато е отбелязването на 24 април, обществото има шанс да погледне отвъд цифрите и диаграмите и да види живите същества, които стоят зад тях.
Днес, когато технологиите и науката предлагат все повече алтернативи – като инвитро тестове, биочипове и компютърни симулации – е време да преосмислим зависимостта си от животинското страдание. Всеки от нас има роля – чрез информирани избори, гражданска активност и състрадание, можем да бъдем част от едно по-светло и справедливо бъдеще за всички живи същества.
Нека този ден не остане просто символичен. Нека бъде начало на промяна – в мисленето, в действията и в отношението ни към онези, които не могат да се защитят сами. Защото състраданието не е слабост – то е основата на всяко истински напреднало общество.