20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

20 септември - Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му
Празници

20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

На 20 септември Православната църква почита паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида и пострадалите с него – жена му Татяна и чедата му Агапий и Теопист.

Кратко житие за Св. вмчк Евстатий Плакида

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Св. вмчк Евстатий Плакида живял през втората половина на първия и първите десетилетия на втория век. Като езичник носел името Плакида. Бил прославен римски пълководец при царуването на императорите Тит и Траян.

Евстатий порастнал в езичество, но по-късно приел свето Кръщение заедно с жена си Теопистия и синовете си Агапий и Теопист.

Неговото първо изпитание било това, че изгубил цялото си богато имущество и измрели всичките му слуги. За него било особено тежко да изпадне изведнъж в крайна бедност и да се лиши от помощниците си. Към големите материални лишения се прибавили оскърбленията от предишните му приятели. Станал последен бедняк, той узнал, че повече от тях са обичали в него само богаството му. Те го изоставили в нещастието. Готови били да обвинят него за постигналите го беди.

Св. вмчк Евстатий Плакида преживял това много тежко. Не възроптал против Бога. Решил да напусне родината си заедно с цялото си семейство. Не искал да живее повече там, гдето станала печалната промяна в живота му. Не можел да понася това, че хората изменили коренно отношенията си към него, към жена му, към синовете му.

Той заминал за Египет, където можел да скрие своя сан. Заел се с надничарска работа, за да прехранва семейството си. Тук обаче го сполетяла още по-голяма беда: разбойник отвлякъл жена му, а синовете му се изгубили в пустинята.

Св. вмчк Евстатий Плакида в Египет и похода срещу варварите

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Св. вмчк Евстатий Плакида прекарал в Египет 15 години в мъки, лишения и труд. В това време варвари застрашавали столицата на империята – Рим. Император Траян си спомнил за бившия военачалник Плакида, който не веднъж отблъсквал с успех враговете. Заповядал да го намерят, за да му повери наново командването на войската. Евстатий бил открит и доведен в Рим. Императорът го приел с почести и го назначил за върховен началник на римската войска.

Походът срещу варварите завършил с блестящ успех. При тържествено завръщане на Евстатий в Рим начело на победоносната войска той имал голямо щастие: в лицата на двама войници открил своите синове, а в лицето на една жена, която прислужвала във войската – своята съпруга. Овчари били отървали синовете му от нападналите ги в пустинята зверове и ги отгледали като свои чеда. Бог бил избавил жена му от нейния пленител, като го наказал със смърт. Вестта за това чудно събитие се разпространила бързо измежду войниците. И цялата войска споделила радостта на своя любим военачалник.

Като че ли нищо вече не могло да помрачи радостта на събралите се наново след толкова тежки години съпруг, съпруга и синове.

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Новият император Адриан, който наследил умрелия Тит, приел с големи почести удържалите славна победа над варварите и пожелал да отпразнува това събитие чрез тържествено жертвоприношение на езическите богове. Насъбрали се за вземат участие в това празненство всички войници, всички граждани на Рим, които все още вярвали в езическите богове. Само Плакида, главният виновник на честваното събитие, не се оказал в храма. „А къде е Плакида“, запитал императорът, който веднага забелязал отсъствието му.

Адриан наредил веднага да го извикат. Запитал го „Защо не вземаш участие в благодарственото жертвоприношение на боговете“. „Аз съм християнин – отговорил Евстатий – Почитам единия мой Бог – Господ Иисус Христос. Нему благодаря. Него славя. Аз знам, че Той изпрати Своята помощ за победа над враговете“.

Разгневен от тоя отговор и разярен до крайност от съпротивата на Евстатий да вземе участие в езическото празненство, император Адриан, не пощадил прославения с победи и любов от народа военачалник. Лишил го от военен сан и заповядал да го предадат заедно с цялото му семейство на зверовете в цирка.

За изумление на многобройните посетители в цирка зверовете не се допрели до Евстатий, до жена му и синовете му. После били хвърлени в нагорещена пещ, където се сдобили с мъченическа смърт. Телата им обаче останали невредими в огъня. Благочестиви християни ги погребали с почести през 126 година.

Защо почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида?

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Св. вмчк Евстатий Плакида е една от най-почитаните фигури в православието, а историята му е изпълнена с вяра, изпитания и чудеса. Нека разгледаме по-подробно защо почитаме паметта му:

Пример за непоколебима вяра: Евстатий, първоначално езичник, преминава през драматична трансформация, след като вижда кръст между рогата на елен. Този знак го води към истинската вяра в Христос. Въпреки всички изпитания, които го сполитат след това – загуба на богатство, раздяла със семейството, мъчения – той остава верен на своите убеждения до самия край. Неговата история е вдъхновяващ пример за силата на вярата и способността й да ни изведе от най-трудните ситуации.

Символ на семейството и любовта: Евстатий не е сам в своето страдание. Заедно с него страдат и неговата съпруга Теопистия и синовете им Агапий и Теопист. Те приемат християнството заедно и споделят обща съдба. Историята им ни напомня за силата на семейството и любовта, които могат да ни помогнат да преодолеем всяко изпитание.

Икона на мъченичеството: Евстатий и семейството му са подложени на жестоки мъчения, но отказват да се отрекат от вярата си. Тяхната смърт е мъченическа, а те са прославени като великомъченици. Техният пример ни учи на смелост и готовност да застанем за своите убеждения, дори когато това означава да пожертваме живота си.

Покровител на семейството и военните: Св. вмчк Евстатий Плакида се почита като покровител на семейството, заради силната му връзка със семейството си и верността му към тях. Също така, той е покровител на военните, тъй като е бил римски пълководец. Военните го молят за защита и помощ в трудните моменти.

Защо почитаме паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

За да се вдъхновим от неговата вяра: Историята му ни напомня, че вярата може да ни даде сила да преодолеем всяко изпитание.
За да укрепим семейните си връзки: Неговата история ни показва важността на семейството и любовта.
За да бъдем смели в защита на своите убеждения: Той е пример за това как да останем верни на себе си, дори когато сме изправени пред трудности.
За да търсим закрила и помощ: Той е покровител на семейството и военните, и мнозина се обръщат към него с молитви за защита и помощ.

Почитането на Св. вмчк Евстатий Плакида е начин да изразим нашата благодарност за неговия пример и да потърсим неговото застъпничество. Неговата история е вечно послание за вяра, любов и смелост.

Как да почетем паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му?

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Почитането на паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му е израз на нашата вяра, уважение и благодарност към техния пример за непоколебима вяра и мъченичество. Ето няколко начина, по които можем да почетем паметта им:

1. Участие в църковните служби:

На 20 септември: В деня на паметта на светите мъченици е препоръчително да посетим църква и да участваме в празничната литургия.
Целогодишно: Можем да се молим за тяхното застъпничество и да четем житието им, за да се вдъхновим от техния пример.

2. Молитва:

Лична молитва: Можем да се обръщаме към Св. Евстатий и семейството му с лични молитви, като изразяваме своята вяра и надежда.
Молитви от молитвослова: В православните молитвослови има множество молитви към Св. Евстатий, които можем да използваме.

3. Иконопис и изобразително изкуство:

Почитане на икони: Иконите на Св. Евстатий и семейството му са мощни символи на вярата и могат да бъдат поставени в домовете ни като израз на нашата почит.
Изработване на икони: Някои хора намират удовлетворение в изработването на собствени икони на светите мъченици.

4. Добродетели:

Св. вмчк Евстатий Плакида
20 септември – Почитаме Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му

Следване на техния пример: Можем да се стремим да следваме добродетелите на Св. Евстатий и семейството му – вяра, любов, търпение, смелост.
Помощ на нуждаещите се: Като помагаме на другите, ние подражаваме на тяхната любов към ближните.

5. Семейни ценности:

Укрепване на семейството: Като се стремим да изградим силни семейни връзки, ние почитаме паметта на Св. Евстатий, който е символ на семейната любов и единство.

6. Образование:

Изучаване на житието им: Чрез изучаването на житието на Св. Евстатий и семейството му можем да научим повече за историята на християнството и да се вдъхновим от техния пример.
Споделяне на знанията: Можем да споделим знанията си за светите мъченици с други хора, като по този начин разпространяваме вярата и насърчаваме другите да ги почитат.

7. Дарителство:

Подкрепа на църквата: Можем да дарим средства за поддръжка на храмове и манастири, посветени на Св. Евстатий.
Помощ на нуждаещите се: Можем да дарим средства или да помогнем доброволно на хора в нужда, в памет на светите мъченици.

Почитането на паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му е израз на нашата благодарност за техния пример и е начин да изразим своята вяра и надежда в Бог. Нека техният живот и мъченичество да бъдат вдъхновение за нас и да ни помагат да живеем по-добър и по-смислен живот.

Днес е изключително важно да почетем паметта на Св. вмчк Евстатий Плакида и семейството му.

Tagged , , ,
на горе