Международният ден на човешка солидарност е ежегоден повод, отбелязван от страни по целия свят. На този Ден на човешката солидарност международната общност се събира, за да обещае да приеме начини за насърчаване на благосъстоянието на глобалната общност и за изкореняване на бедността, глада и болестите. Денят е съсредоточен около хората, планетата и човешките права. На правителствата по целия свят се напомня на този ден за ангажиментите им към международните споразумения относно необходимостта от човешка солидарност за борба с бедността.
История на Международния ден на човешка солидарност
Всяка година на 20 декември международната общност се събира, за да отбележи Международния ден на човешка солидарност, подчертавайки значението на съвместната работа за справяне с глобалните предизвикателства и насърчаване на благосъстоянието на всички хора.
Солидарността е принципът, който признава нашата обща човечност и взаимосвързаността на нашите съдби. Той подчертава необходимостта от колективни усилия, сътрудничество и взаимно разбиране за решаване на сложни предизвикателства като бедност, глад, изменение на климата и конфликти. Този ден служи като възможност да се отпразнуват постиженията, постигнати чрез солидарност, и да се поеме нов ангажимент за изграждане на по-справедлив и справедлив свят.
За насърчаване на човешката солидарност е важно да се ангажирате активно във вашата общност и да участвате в различни дейности и събития. Това означава да помагаме и да подкрепяме каузи, които помагат на хора в нужда. Правейки това, можем да съберем хора от различни среди и да им помогнем да се разбират по-добре. Също така е важно да се подкрепят местни проекти, които помагат за справяне с бездомността, образованието и здравеопазването. По този начин ние проявяваме състрадание към членовете на нашата общност, като гарантираме, че за всеки човек се грижат.
Декларация на хилядолетието
Международният ден на човешка солидарност е специален ден, който ни напомня, че всички сме част от едно и също човешко семейство. Това ни учи колко е важно да работим заедно и да си помагаме. Когато работим заедно в солидарност, можем да преодолеем всеки проблем или трудност. Този ден ни насърчава да мислим как можем да направим света по-добро място за всички.
Солидарността е идентифицирана в Декларацията на хилядолетието като една от основните ценности на международните отношения през 21-ви век, при която тези, които или страдат, или се облагодетелстват най-малко, заслужават помощ от тези, които имат най-голяма полза. Следователно, в контекста на глобализацията и предизвикателството на нарастващото неравенство, укрепването на международната солидарност е абсолютно необходимо.
Затова Общото събрание на ООН, убедено, че насърчаването на културата на солидарност и духа на споделяне е важно за борбата с бедността, обяви 20 декември за Международен ден на човешката солидарност.
Чрез инициативи като създаването на Световен фонд за солидарност за изкореняване на бедността и обявяването на Международния ден на човешката солидарност, концепцията за солидарност беше популяризирана като решаваща в борбата срещу бедността и в участието на всички заинтересовани страни.
Международният ден на човешката солидарност е:
-ден за празнуване на нашето единство в многообразието;
-ден за напомняне на правителствата да спазват ангажиментите си по международни споразумения;
-ден за повишаване на обществената осведоменост за значението на солидарността;
-ден за насърчаване на дебата относно начините за насърчаване на солидарността за постигане на целите за
-устойчиво развитие, включително изкореняване на бедността;
-ден на действие за насърчаване на нови инициативи за изкореняване на бедността.
ООН и концепцията за солидарност
Концепцията за солидарност определя работата на Организацията на обединените нации от раждането на организацията. Създаването на Обединените нации обедини народите и нациите по света, за да насърчават мира, правата на човека и социалното и икономическо развитие. Организацията е основана на основната предпоставка за единство и хармония между своите членове, изразени в концепцията за колективна сигурност, която разчита на солидарността на своите членове да се обединят „за поддържане на международния мир и сигурност“.
В духа на солидарността Организацията разчита и на „сътрудничество при решаването на международни проблеми от икономически, социален, културен или хуманитарен характер“.
Общото събрание на 22 декември 2005 г. с резолюция 60/209 определи солидарността като една от основните и универсални ценности, които трябва да са в основата на отношенията между народите през двадесет и първи век, и в тази връзка реши да провъзгласи 20 декември всяка година за международен Ден на човешка солидарност.
С резолюция 57/265 Общото събрание на 20 декември 2002 г. създаде Световен фонд за солидарност, който беше създаден през февруари 2003 г. като доверителен фонд на Програмата за развитие на ООН . Целта му е да изкорени бедността и да насърчи човешкото и социалното развитие в развиващите се страни, по-специално сред най-бедните слоеве от тяхното население.
Какво правят хората на този ден?
В Международния ден на човешка солидарност на правителствата се напомнят техните ангажименти към международните споразумения относно необходимостта от човешка солидарност като инициатива за борба срещу бедността. Хората се насърчават да обсъждат начините за насърчаване на солидарността и намирането на новаторски методи за подпомагане на изкореняването на бедността.
Дейностите могат да включват популяризиране на кампании по въпроси като:
Забрана на наземните мини.
Да направим здравето и лекарствата достъпни за нуждаещите се.
Усилия за подпомагане на онези, които са пострадали от последиците от природни или причинени от човека бедствия.
Постигане на всеобщо образование.
Борба срещу бедността, корупцията и тероризма.
Денят се популяризира чрез всички форми на медии, включително статии в списания, речи на официални събития и уеб блогове от групи, лица или организации, ангажирани с всеобщата солидарност.
Символи
Емблемата на ООН може да бъде намерена в материали, популяризиращи Международния ден на човешка солидарност. Емблемата се състои от проекция на земното кълбо с център Северния полюс. Той изобразява всички континенти с изключение на Антарктида и четири концентрични кръга, представляващи градуси на географска ширина. Проекцията е заобиколена от изображения на маслинови клонки, представляващи мир. Емблемата често е синя, въпреки че е отпечатана в бяло на син фон върху знамето на ООН.
Как да празнуваме деня?
Всяка година Международният ден на човешка солидарност насърчава значението на споделянето и културата на солидарност в борбата с бедността. Денят може да бъде популяризиран чрез всички форми на медии, включително статии в списания, речи на официални събития, уеб блогове и кампании в социалните медии от организации, групи или лица, ангажирани с всеобщата солидарност.
В деня на правителствата се напомня за техните ангажименти към международните споразумения относно необходимостта от човешка солидарност. От тях се очаква да отговорят на бедността и други обществени бариери чрез Целите за устойчиво развитие.
Неправителствените организации и отделните лица се насърчават да насърчават солидарността чрез различни дейности или кампании, като например осигуряване на здравеопазването и лекарствата достъпни за нуждаещите се, усилия за подпомагане на тези, които са пострадали от последиците от природни или причинени от човека бедствия, принос към образованието и предоставяне на помощ на бедните.
Кой може да се нуждае от вашата солидарност, доброта или подкрепа през този празничен сезон?
Някой, който изпитва бездомност, глад или бедност
Някой, който изпитва загуба или скръб
Някой, който живее с проблеми с психичното здраве
Някой, който живее с увреждане или здравословно състояние
Някой, който преминава през трудности в отношенията
Някой, който живее в затвор – болници, домове за възрастни хора, домашен затвор или в поправителни или рехабилитационни центрове
Бежанци и нови австралийци, търсещи социално приемане и връзка
Член на семейството
Някой, който живее далеч от семейството и приятелите си
Съсед с малко социални или семейни връзки
Идеи за създаване на човешка солидарност:
Отделете време или започнете разговор с някой, на когото липсва социална връзка
Доброволно време за благотворителност, особено след празничния сезон
Напишете писмо до някой, който би оценил думите ви
Когато видите системен проблем, вместо да се оплаквате, пишете на някой, който има власт да повлияе на тази система (напр. вашите местни политици), ако е възможно, предоставяйки реалистични и работещи идеи за извършване на положителна промяна
Поканете някой с ограничена социална подкрепа на социално събитие или дейност, като му дадете възможност да разшири социалните си връзки
Направете дарение от храна, дрехи или пари на благотворителна организация
Инвестирайте в бъдещето на детето чрез образование, умения или предоставяне на възможности
Планирайте с приятели или семейство как можете колективно да се отвърнете и да помогнете
Помогнете на някого в неравностойно положение да получи достъп до здравеопазване, независимо дали като плащате за подкрепа, от която се нуждае, или предлагате да му помогнете да намери и посещава срещи
Защо е важен този ден?
Единство в многообразието: Честваме различията, които ни правят уникални, и силата, която произтича от обединението.
Припомняне на ценностите: Денят ни напомня за важността на състраданието, взаимопомощта и грижата за другите.
Вдъхновение за действие: Поощрява ни да участваме в инициативи, които насърчават солидарността и да допринасяме за по-добро бъдеще.
Международният ден за човешка солидарност е посветен на единството в многообразието и ни напомня за важността на солидарността в нашия свят.
Инициативата на ООН от 2006 г. цели да насочи вниманието ни към значението на солидарността и нейната роля в преодоляването на социалните неравенства и бедността.
Международният ден за човешка солидарност също така напомня за значението на колективните действия и усилия за решаване на глобалните предизвикателства като климатичните промени, миграцията и конфликтите. Той е възможност за всички нас да се обединим и да покажем подкрепа един към друг, независимо от различията ни.