На 2 април, в деня на рождението на великия разказвач Ханс Кристиан Андерсен, светът отбелязва Международния ден на детската книга – празник на въображението, магията на думите и необятния свят на детските мечти. Това е ден, в който си спомняме за първите истории, които сме чели или сме слушали преди сън, за книгите, които са ни водили по приключения с герои, които и днес живеят в сърцата ни.
Детските книги не са само листи с думи – те са врати към непознати светове, където доброто винаги побеждава, където смелостта и приятелството осветяват дори най-мрачните пътеки. Те учат децата да мечтаят, да вярват в чудеса и да намират доброта в малките неща. А най-прекрасното е, че детските книги не остаряват – те ни придружават през целия живот, напомняйки ни, че във всеки от нас винаги ще живее едно дете, жадно за истории, приключения и вяра в доброто.
Днес е денят, в който си струва да отворим любима детска книга – за себе си, за нашите деца, за всички, които вярват, че думите могат да променят света.
Най-добрите класически приказки за ранното развитие на вашите деца
От кого е организиран Международния ден на детската книга и как е избрана дата?


Международният ден на детската книга е организиран от Международния съвет за книги за млади хора (IBBY), неправителствена организация с идеална цел. Идеята за ICBD е предложена през 1966 г. от Джела Лепман, основател на IBBY. Основната му цел е да насърчава любовта към книгите и четенето още от ранна детска възраст.
Датата е избрана в чест на рождението на Ханс Кристиан Андерсен (2 април 1805 г.), автор на някои от най-обичаните приказки в световната литература. Сред тях са „Храбрият оловен войник“, „Снежната царица“, „Малката русалка“, „Палечка“, „Малката кибритопродавачка“ и „Грозното патенце“. Андерсен придобива международна слава още приживе, а творбите му са преведени на над 150 езика, вдъхновявайки редица театрални постановки, балети и филмови адаптации.
През 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международния Златен медал на името на Андерсен, известен още като Малката Нобелова награда. Тя се присъжда веднъж на две години на най-изявения детски писател и илюстратор. Сред носителите на тази престижна награда са Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол и Валери Петров.
Всяка година Международният съвет за книги за млади хора (IBBY) обявява тема, която се дава на определена държава членка на организацията, която от своя страна избира писател, който да напише послание към света и илюстратор, който да създаде плакат.
Важността на деня


Международният ден на детската книга подчертава значението на висококачествената литература за децата и творчеството, което тя насърчава. Той подчертава любовта към четенето, която обединява децата по целия свят. Този ден също така признава разнообразието на детските книги по отношение на герои, теми и стилове на писане. Излагането на разнообразни книги помага на децата да разберат различните култури и да развият глобално съзнание.
Освен това изследванията показват, че книгите играят решаваща роля за психичното здраве, като много детски истории съдържат теми за постоянство, устойчивост и позитивност, които могат да имат дълбоко въздействие върху благосъстоянието на детето. Преди всичко този ден подчертава вътрешния мир и вдъхновение, които книгите могат да осигурят.
Тема за 2025г


Темата на Международния ден на детската книга през 2025 г. е „Свободата на въображението“, избрана от тазгодишната страна домакин на IBBY, Холандия. Избраният автор за тази година е Rian Visser, а дизайнерът е Janneke Ipenburg. Темата представя как книгите развиват въображението на децата, като им помагат да видят света по нов начин и да изследват творческите възможности.
Доброто разказване на истории разширява перспективите и подхранва любопитството. Хората по целия свят могат да почетат този ден, като участват в дейности като даряване на книги, подпомагане на местни библиотеки, организиране на сесии за разказване на истории или участие в състезания по четене и писане.
Как да отпразнуваме Международния ден на детската книга?


Ето няколко идеи как можете да отпразнувате Международния ден на детската книга:
- Четене на глас: Организирайте семейно четене, където всеки член на семейството чете любимата си детска книга на глас. Това може да бъде особено забавно за малките деца.
- Посещение на библиотека или книжарница: Заведете детето си в местната библиотека или книжарница, където може да избере нова книга за четене. Много библиотеки организират специални събития и работилници за деца на този ден.
- Организиране на литературна вечер: Поканете приятели и техните деца и организирайте литературна вечер с четене на приказки, разкази и стихотворения. Можете дори да направите конкурс за най-добро изпълнение.
- Създаване на собствена книга: Насърчете детето си да напише и илюстрира своя собствена история. Това може да бъде кратка приказка или комикс. След това можете да я споделите с приятели и роднини.
- Театрална постановка: Изберете любима детска книга и организирайте домашна театрална постановка. Децата могат да играят ролите на героите и да представят историята пред семейството.
- Дарение на книги: Ако имате стари книги, които вече не използвате, помислете дали да ги дарите на местна библиотека, училище или благотворителна организация. Това е чудесен начин да споделите радостта от четенето с други деца.
- Онлайн ресурси и виртуални събития: Потърсете онлайн платформи и социални мрежи, които предлагат виртуални четения, срещи с автори или други интерактивни дейности, свързани с детските книги.
- Творчески работилници: Организирайте творческа работилница, където децата могат да рисуват илюстрации по любимите си книги или да създават свои собствени истории чрез колаж и рисунки.
- Обсъждане на книги: Създайте клуб за обсъждане на книги, където децата могат да споделят своите мисли и впечатления от прочетеното. Това може да бъде както лично, така и онлайн.
- Посещение на музей или културно събитие: Проверете дали във вашия град има музеи или културни институции, които организират специални събития за Международния ден на детската книга.
Независимо как решите да отбележите този ден, важното е да насърчите децата да откриват радостта от четенето и да развиват своето въображение и креативност.
Защо празнуваме Международния ден на детската книга?


Ползите от участието в Международния ден на детската книга са синоним на ползите от четенето като цяло. Някои от тях включват:
- Когнитивно развитие – четенето ангажира и упражнява мозъка, като ни помага да създаваме по-добри невронни връзки. Той също така увеличава развитието на мозъка при малки деца.
- Подобряване на речниковия запас – броят на думите, които детето разбира и използва, може да се увеличи с редовното четене.
- Емпатия и въображение – четенето отваря децата към нови хоризонти, като им помага да мислят извън кутията и да се ангажират с външния свят по начини, по които не са го правили преди.
- Подобряване на морала – не трябва да се забравя, че четенето е забавление! Участието в четенето ще повдигне морала на детето и ще повиши настроението му.
Най-добрите детски приказки


Детските книги са важни, защото остават с нас. Повечето от нас са имали любима книга като дете, която си спомняме и днес и ни носи хубави спомени. Почти сигурно е, че любимата ви книга като дете е оказала важно влияние върху живота ви.
Ето 4 от най-обичаните и добре познати детски истории от цял свят:
- Пепеляшка: Това е класическа приказка за младо момиче, което преодолява несгодите на злата си мащеха и доведените си сестри и с помощта на феята си кръстница присъства на кралски бал и печели сърцето на своя принц. Това е история, известна в много култури, с различни нейни версии в Европа, Африка и Азия.
- Поредица за Хари Потър от Дж. К. Роулинг: Поредицата за Хари Потър разказва историята на млад магьосник и неговите приятели от Училището за магьосничество Хогуортс, историите пленяват деца и възрастни по света от публикуването на първата книга през 1997 г.
- Червената шапчица: Историята на момиче, което се впуска в гората, за да посети баба си, само за да се натъкне на опасен вълк по пътя. Смята се, че произхожда от Европа, а най-известната версия на историята е написана от френския автор Шарл Перо в края на 17 век.
- Трите прасенца: Тази история за трите прасета, които строят къщи от слама, пръчки и тухли, за да се предпазят от гладен вълк.
5 от най-обичаните български детски писатели:


- Леда Милева
Леда Милева е писателка, преводач, общественик, дипломат и дъщеря на поета Гео Милев. Най-вече обаче тя остава в сърцата на поколения българи като автор на едни от най-красивите детски произведения.
Историята на обичаното стихотворение-песен „Зайченцето бяло“* е особено любопитна. Докато подготвяла новия брой на списание „Първи стъпки“, където била уредник, Леда Милева забелязала, че остава празна половин страница. „Списанието трябваше да се печата, а аз се чудех какво да правя, какво да правя… И така, на коляно, както се казва, написах тези няколко куплета, които по-късно имаха щастливата съдба да се превърнат в песен благодарение на композитора Петър Ступел.“
- Валери Петров
Валери Петров е сред най-обичаните български творци – поет, изключителен преводач, сценарист и драматург. Но най-вълнуващо е творчеството му за най-взискателната публика – децата. С необикновено въображение и фин усет към детския свят той създава „Пет приказки“ – истинска литературна скъпоценност. Тази книга неизменно очарова както малките читатели, така и техните родители, превръщайки се в любимо четиво за поколения наред.
Сняг вали, сняг вали
над заспали ели…
Не боли, не боли,
преболява, нали?
из „Бяла приказка“, Валери Петров
- Ангел Каралийчев
Ангел Каралийчев е български писател и преводач, но най-голяма слава му носят неговите разкази, приказки и повести за деца.
Поколения наред са израснали с приказния свят на хитрата „Житена питка“, на „Златното момиче“ и вълшебната река, която сменя цвета си. Други пазят спомена за козела-звяр от „Клан, клан, недоклан“, кукуригащото „Юначно петле“, мързеливата невеста, тримата лъжливи братя и щурчето, което и до днес обикаля света неоженено.
Приказките на Ангел Каралийчев са озарявали първите ни стъпки в непознатия свят, учили са ни да различаваме доброто от злото и са оставили дълбока следа в ума и сърцата ни.
А ако случайно не сте чували нито една от тях, то със сигурност знаете кой е Тошко Африкански…
- Елин Пелин
През 20-те и 30-те години на XX век Елин Пелин посвещава творчеството си основно на децата. Неговите стихотворения, басни, разкази и приказки се отличават с ведър хумор и искрено жизнелюбие.
Той създава първия български фантастичен роман за деца в две части – „Ян Бибиян. Невероятни приключения на едно хлапе’‘ и „Ян Бибиян на Луната“.
Образът на Ян Бибиян остава незабравим, защото ни показва, че дори едно дяволче може да бъде опитомено. Нужно е само да имаш смелост за лудешки приключения, но и сърце, което винаги избира доброто.
- Ран Босилек
Името на Ран Босилек неизменно буди у нас асоциации с любими детски истории – „Косе Босе“, „Патиланци“, „Кумчо Вълчо“, „Кума Лиса“, „Баба Меца“, „Неродена мома“…
Творчеството му за деца включва както оригинални произведения, така и преразказани и обработени народни приказки. Толкова много от тях са се превърнали в неразделна част от детството ни, че често ги възприемаме като народно творчество.
Ран Босилек е един от пионерите на художествено оформената детска книга в България. Огромен е приносът му в насърчаването на българските писатели и илюстратори да се посветят на създаването на литература за най-малките читатели.
Заключение
Международният ден на детската книга ни напомня за магията, която книгите носят в живота на децата. Те не само развиват въображението и любопитството им, но и ги учат на ценности като доброта, смелост и съпричастност. Чрез историите на Ханс Кристиан Андерсен, Ран Босилек, Елин Пелин и други велики автори, поколения наред са откривали удоволствието от четенето.
Отбелязвайки този ден на детската книга, ние не просто почитаме детската литература – ние вдъхновяваме нови читатели и бъдещи писатели. Независимо дали чрез четене на любима приказка, създаване на собствена история или даряване на книги, всеки от нас може да допринесе за изграждането на едно по-четящо и вдъхновено поколение.
В света на родителството всяка детска усмивка е като малко чудо, което озарява деня ни с безкрайна радост и надежда. Представете си как с всяко топло слово и нежна обятия изграждаме мостове на любов и доверие, които остават завинаги в сърцата ни. HappyMarket.bg е тук, за да ви вдъхновява с подаръци, които подчертават магията на детското развитие и обогатяват родителството с щастливи моменти. Остави коментар или се абонирай за нашия бюлетин, за да получаваш още вдъхновяващи съвети директно в пощата си и да превърнем заедно всеки ден в празник на любовта и детската невинност.