Днес е поклонение пред честните вериги на Свети апостол Петър.
Памет за честните вериги на Свети апостол Петър – 16 януари
Свети апостол Петър бил хвърлен в тъмница по заповед на цар Ирод и окован с две железни вериги. Докато спял между двама воини, ангел Господен го събудил, побутнал го по хълбока и го извел от тъмницата. Веригите паднали от ръцете му, както е описано в книгата „Деяния на светите апостоли“.
Новината за чудесното избавление на апостол Петър се разпространила бързо из Йерусалим. Няколко вярващи тайно взели веригите, за да ги пазят като светиня. Те ги възприемали като символ на присъствието на първовърховния апостол, който продължил своето мисионерско дело в други страни и повече не се завърнал в Йерусалим.
Тези вериги, осветени от тялото на апостол Петър, придобили целебна сила. Подобно на кърпите и превръзките на свети апостол Павел, които изцерявали болести и прогонвали нечисти духове, веригите на Петър вършели чудеса, защото някога били плътно обвити около тялото му.
С дълбока почит вярващите съхранявали тези свещени реликви като безценно наследство, предавано от поколение на поколение. Те разказвали на децата си за великото дело на апостол Петър и за страданията му, осветили тези вериги.
Когато благочестивата царица Евдокия, съпруга на император Теодосий Младши, посетила Йерусалим, патриарх Ювеналий ѝ подарил множество светини, включително чудотворните вериги на свети Петър, заради нейната любов към Христовата вяра.
След като се завърнала в Цариград, Евдокия дарила едната верига на храма на свети апостол Петър, намиращ се във Великия Софийски събор, а другата изпратила в Рим на дъщеря си Евдокия, съпруга на римския император Валентиниан III.
Дъщерята, също благочестива като майка си, построила храм в чест на апостол Петър на Есквилинския хълм в Рим. Там положила тази верига заедно с друга, в която апостолът бил окован по времето на император Нерон.
Впоследствие на 16 януари бил установен празник в чест на поклонението на честните вериги на свети апостол Петър – за прослава на апостола и възхвала на Христос, нашия Бог.
Поклонение пред честните вериги на Свети апостол Петър
С времето те достигнали до светейшия Йерусалимски патриарх Ювеналий. С дълбоко благоговение вярващите почитали тези честни вериги, въздавали им поклонение и старателно ги пазели като ценно наследство от род в род, като при това всеки път родителите обяснявали на децата, а те на своите деца, до какъв велик затворник са се докосвали тези вериги и от чие тяло са осветени. Така от ръце на ръце те преминали по наследство у светейшия Иерусалимски патриарх Ювеналий (патриарх Иерусалимски от 420 до 450 г., бел.ред.).
Празникът Южници-верижници е първият от комплекса Антоновден – Атанасовден (16-17-18 януари ) и е подготовка за другите два празника. Toзи празник, наричан още “Св. Вериги”, “Вериги на ап. Петър”, е известен предимно в Северна България и в старопланинските райони. Празнува се за здраве на добитъка.
В Русенско денят Свети Вериги се празнуват три дни (16, 17 и 18 януари) за здраве на стоката и на хората. Той е свързан със забраната да се работи по време на този празник.
Това е първият от празниците, посветени на гръмотевицата, за която се смята, че е небесна стрела. Удареният от нея е грешен човек, той е наказан по Божия воля и не бива да бъде погребан в общите гробища.
На този ден стопанките месят пита-колач и го раздават по съседските къщи, за да се предпазят от гръм. Забранено е да се работи, не се плете, тъче, шие.
Ако човек носи дреха, ушита на празника, през лятото може да го удари гръм. Забранено е да се впряга добитъка, защото на този ден може да се подхлъзне.
Св. ап. Петър – кратко животоописание
Свети апостол Петър, брат на ап. Андрей Първозвани, бил неук и беден рибар от гр. Капернаум на брега на Галилейското езеро. Еврейското му име било Симон, а името Петър, което на гръцки означава „камък“, му дал Сам Иисус Христос. Ревностен във вярата, когато Христос запитал: за кого Го мислят човеците, Петър отговорил, че Той е Син на Живия Бог.
Ап. Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя и бил въздигнат от Господа до апостолско достойнство. Петър следвал неотделно Спасителя до деня на Възнесението Му. Преди залавянето на Спасителя Петър се отрекъл от Христа по време на съда, но и горчиво се разкаял.
След Възнесението на Иисус и слизането на Светия Дух ап. Петър проповядвал и вършил много чудеса и изцерения в Палестина, Мала Азия, Гърция и други страни.
Отишъл в Рим при гонението на Нерон и бил осъден на разпъване. От смирение по негово желание бил разпнат с главата надолу в 67 година – годината в която и ап. Павел намерил мъченическата си смърт.
В новозаветния дял на Библията са включени две съборни послания на ап. Петър, отправени до всички християни.
Църквата е постановила паметта на първоапостолите Петър и Павел да се чества тържествено в един и същи ден – 29 юни.
Защо почитаме Свети апостол Петър?
Свети апостол Петър се почита като един от най-важните фигури в християнството и е считан за „камъка“, върху който е изградена Църквата. Има няколко основни причини за това:
Основател на християнската църква: Свети Петър е един от първите ученици на Иисус Христос и се смята, че е първият папа на Рим. Той играе ключова роля в разпространението на християнството след Възнесението на Христос.
Символ на вярата: Въпреки че е направил грешки в миналото, Петър показва голяма вяра и преданост към Христос. Неговата история служи като вдъхновение за всички християни, тъй като показва, че дори и най-силните могат да паднат, но с Божията помощ могат да се изправят отново.
Защитник на вярата: Свети Петър е известен със своята смелост и решителност в защита на вярата. Той е претърпял много страдания и в крайна сметка е бил мъченик за християнството.
Молитвеник: Вярва се, че свети Петър продължава да се застъпва за вярващите и се моли за тях пред Бога. Много християни се обръщат към него с молитви за защита, помощ и застъпничество.
Свети апостол Петър ни учи на много ценни уроци, които са от значение за всеки християнин и за всеки човек, търсещ духовно развитие. Ето някои от най-важните неща, които можем да научим от него:
Вяра и доверие в Бога: Петър е показал голяма вяра в Иисус Христос, дори когато е бил изправен пред трудности и изпитания. Неговата история ни учи да вярваме в Бог и да се доверяваме на Неговата воля, независимо от обстоятелствата.
Покаяние и прошка: Въпреки че е направил грешки в миналото, Петър се е покаял и е получил прошка от Иисус. Това ни показва, че всички ние сме грешни и се нуждаем от Божията милост.
Смелост и решителност: Петър е бил смел и решителен в защита на вярата си. Той не се е страхувал да изповядва Христос пред другите, дори когато е знаел, че това може да доведе до преследвания.
Служение на другите: Петър е посветил живота си на служение на другите. Той е бил пример за безкористна любов и отдаденост на Христовата църква.
Търпение и постоянство: Пътят на християнина не винаги е лесен. Петър ни учи да бъдем търпеливи и постоянни в нашата вяра, дори когато срещаме препятствия.
Как можем да приложим тези уроци в нашия живот?
Молитва: Редовната молитва ни помага да задълбочим връзката си с Бог и да получим сила да преодолеем трудностите.
Участие в църковния живот: Участието в църковните служби и дейности ни помага да растеме във вярата и да се свържем с други вярващи.
Добри дела: Служенето на другите ни помага да изразим любовта си към Бога и към ближните си.
Четене на Библията: Редовното четене на Библията ни помага да опознаем по-добре Бога и Неговата воля за нас.
Свети апостол Петър е пример за нас всички. Неговата история ни вдъхновява да живеем живот, който е угоден на Бога и да следваме Христовия пример.
Защо е важно да почитаме паметта на светци?
Почитането на паметта на светците е дълбоко вкоренена традиция в християнството и има няколко важни аспекта:
Вдъхновение и пример: Светците са живели живот, посветен на Бога и на ближните си. Те са преодолявали трудности, извършвали са чудеса и са оставили след себе си богато духовно наследство. Чрез почитането им, ние се вдъхновяваме да следваме техния пример и да живеем по-добър живот.
Застъпничество: Вярва се, че светците продължават да се грижат за нас и да се застъпват за нас пред Бога. Когато се обръщаме към определен светец с молитва, ние вярваме, че той ще ни чуе и ще ни помогне.
Предаване на вярата: Чрез празнуването на дните на паметта на светците, ние предаваме на следващите поколения знания за християнската вяра и за нейните герои.
Укрепване на общността: Съвместните молитви и празнувания ни обединяват като общност и ни напомнят за нашата принадлежност към Църквата.
Благодарност: Почитайки паметта на светците, ние изразяваме благодарност към Бога за даровете, които Той ни е дал чрез тях.
Как можем да почитаме паметта на светците?
Молитва: Молим се към светците за застъпничество и помощ.
Четене на житията им: Чрез четене на житията на светците, ние се запознаваме с техния живот и дела и се вдъхновяваме от тях.
Участие в църковните служби: Празнуването на дните на паметта на светците е важна част от църковния живот.
Посещение на светите места: Посещението на места, свързани със живота на светците, ни помага да се докоснем до тяхната духовна сила.
Следване на техния пример: Стремим се да живеем по начин, който е угоден на Бога и да следваме примера на светците.
Днес е важно да почетем паметта на Свети апостол Петър.