На 15 април отбелязваме Световния ден на културата и изкуството – ден, посветен на признанието към творческата сила на човешкия дух и на безценния принос на културата във всички нейни форми. Това е празник, който ни приканва да се вгледаме в онова, което ни прави човечни – стремежът към красота, нуждата да разказваме истории, желанието да създаваме, да изразяваме себе си, да оставим следа.
Изкуството не е просто украса на живота – то е неговото сърце. От древните пещерни рисунки до гениалните творби на Ренесанса, от класическите симфонии до модерната фотография и уличното изкуство, всяко културно постижение е свидетелство за времето, в което е създадено, и същевременно говори на вечен език, разбираем отвъд граници и епохи. Изкуството вдъхновява, провокира, лекува, утешава, обединява и променя – то е своеобразно огледало на обществото и път към по-дълбоко разбиране на себе си и на другите.
Културата не е само привилегия на музеите и концертните зали – тя е в нашите думи, в ритуалите ни, в празниците, в кухнята, в музиката, която слушаме, в книгите, които четем, в танца, с който изразяваме радост или болка. Независимо дали говорим за признати шедьоври, носещи белега на векове, или за личната, интуитивна изява на обикновения човек – изкуството винаги носи със себе си светлина, надежда и възможност за съпреживяване.
Световен ден на културата и изкуството: История
Началото на тази традиция се свързва с подписването на т.нар. Пакт Рьорих (или Вашингтонски пакт) на 15 април 1935 г., съобщава БТА. По инициатива на художника Николай Рьорих (1874–1947), който живее в емиграция след Руската революция, в Белия дом – в присъствието на президента Франклин Рузвелт – е подписан първият международен договор за защита на културни, научни институции и исторически паметници.
Пактът е валиден както в мирно, така и във военно време. В Овалния кабинет договорът е подписан от представители на страни от Северна и Южна Америка, членове на Панамериканския съюз. Той влиза в сила на 26 август същата година, а в него е включена и клауза, позволяваща присъединяване на държави, които не са участвали в подписването, но желаят да го подкрепят.
Основната идея, залегнала в пакта, е, че опазването на културното наследство трябва да има приоритет пред военните цели. Николай Рьорих създава символа на движението – Знамето на мира: три алени кръга на бял фон. Този знак, вдъхновен от източната култура, често се сравнява с Червения кръст. Съгласно договора, обекти, обозначени със Знамето на мира – музеи, университети, паметници – се считат за защитени от военни действия.
„Това знаме е символ на целия свят, не на една нация“, казва Рьорих, подчертавайки универсалната стойност на културното наследство.
От 1998 г., по инициатива на Международната лига за защита на културата, започва отбелязването на Международния ден на културата в чест на Пакта от Вашингтон. Първата държава, която започва да го чества на официално ниво, е Литва през 2006 г.
- Световен ден на изкуството – инициатива на Международната асоциация по изкуствата, утвърдена от ЮНЕСКО през 2019 г., вдъхновена от рождението на Леонардо да Винчи.
През 2012 г. на 17-ата Генерална асамблея на Международната асоциация за изкуството в Гуадалахара, 15 април е обявен за Световен ден на изкуството. През 2019 г. ЮНЕСКО официално утвърждава тази дата в рамките на 40-ата си Генерална конференция, като подчертава значението на свободата на артистично изразяване, връзката между изкуството и общностите, както и насърчаването на художественото образование в училищата.
Датата не е избрана случайно – на 15 април 1452 г. е роден Леонардо да Винчи. Той се възприема като символ на творческата свобода, културното многообразие и толерантността към нови идеи. Независимо от историческата епоха, Да Винчи винаги е бил признат за един от най-великите творци в историята, а разнообразните му постижения го превръщат в олицетворение на любопитния, изобретателен и свободен дух на човека.
Как да отпразнуваме Световния ден на изкуството и културата?
Независимо дали сте начинаещ или професионалист, творец или ценител, Световният ден на изкуството предлага всякакви възможности за хора от всички сфери на живота да се присъединят и да участват в празника. Вижте някои от тези идеи и дейности, за да започнете да участвате в чест на този ден:
- Посетете музей на изкуствата
В чест и честването на Световния ден на изкуството, отлична дейност би била да посетите местен музей, който съхранява различни произведения на изкуството от местни художници, както и от цял свят. Картини, скулптури, фотография и много други могат да бъдат намерени в музеите на изкуството, които често носят специални краткотрайни експонати, които пътуват и предлагат достъп на повече хора. И не забравяйте да включите децата в посещението на музея на изкуството. Колкото по-малки са децата, когато се докоснат до изобразително изкуство, толкова по-добре!
Тези, които искат да се заемат сериозно с разглеждането на някои от най-добрите произведения на изкуството в света, могат да го направят, като направят пътуване до един от големите музеи на изкуството в света, където могат да бъдат намерени произведения на някои от най-известните художници. Резервирайте няколко билета за пътуване и разгледайте един (или всички!) от тези музеи на изкуството от висок клас в чест на Световния ден на изкуството:
- Музеят Лувър в Париж, Франция. Тук можете да разгледате Мона Лиза на Да Винчи и древната Венера Милоска .
- Музеят на изкуствата Метрополитън в Ню Йорк, САЩ.
- Националната галерия в Лондон, Великобритания. Разгледайте отблизо Вазата с петнадесет слънчогледа на Ван Гог и Марс и Венера на Ботичели .
- Галерия Академия във Флоренция, Италия. Въпреки че този музей може да не е толкова пълен като други, хората посещават мястото, за да видят статуята на Давид на Микеланджело.
Създайте малко изкуство
Един от най-добрите начини да се включите в Световния ден на изкуството би бил да проявите творчество, като създадете малко изкуство! Независимо дали е скица на фигурка или нещо подобно на Пикасо, изкуството е ценно, независимо кой го прави или как е направено. Но в чест на този ден може би би било добра идея да опитате нов стил на изкуство, може би да опитате акварелна живопис, скулптура или рисунки с въглен.
Всъщност, за да подобрите тези художествени умения, може да е забавно да помислите да се запишете за клас в стил на изкуство, който е нов. Грънчарството, текстилните изкуства или дори фотографията могат да бъдат забавни начини да се включите в празнуването на този важен ден, независимо дали чрез обществен колеж или местен художник, който обича да споделя съвети и тайни на своя занаят.
- Научете някои от предимствата на изкуството
Включването в Световния ден на изкуството предлага уникална възможност да научите (или да си припомните) някои от различните ползи, които изкуството може да донесе на отделния човек, както и на обществото като цяло. Покажете малко интерес, като повишите осведомеността и споделите някои от тези интересни факти за силата на изкуството:
- Изкуството подхранва креативността и иновациите, като насърчава практиката да мислим различно и да си представяме нови неща.
- Изкуството прегръща и почита културното многообразие, разрушавайки бариерите и предоставяйки възможности за разбирателство.
- Изкуството е полезно за мозъка, активира центровете за възнаграждение и повишава концентрацията.
- Изкуството осигурява достъп и разпознаване на емоции, възприятия и действия.
Станете учител по изобразително изкуство
Търсите да промените живота на деца от всички възрасти или дори на възрастни, които искат да бъдат по-креативни? Тогава може би честването на Световния ден на изкуството ще предложи точно мотивацията, която е необходима, за да поемете по пътя към това да станете учител по изкуства.
Тези, които искат да преподават изкуство в училищата, вероятно ще трябва да получат преподавателска степен с акцент върху художествените изследвания, въз основа на правилата на тяхното местоположение. Като алтернатива, хора, които имат опит с изкуството и склонност към преподаване, могат просто да създадат свое собствено художествено студио в общността, където предлагат уроци по различни стилове на артистични начинания за хора от всяка възраст.
Посещение на културно събитие
- Отидете на изложба, концерт или театрална постановка.
- Разгледайте музей или галерия – особено такива с фокус върху местното културно наследство.
- Посетете културен фестивал, ако има такъв наблизо.
Заключение
Световният ден на културата и изкуството е повече от обикновена дата в календара – той е символ на съзидателната енергия на човечеството, на стремежа към красота, хармония, разбиране и диалог. Този ден съчетава в себе си уважение към миналото, признание към настоящето и отговорност към бъдещето. Всяко произведение на изкуството – било то картина, песен, стих, танц или архитектурен шедьовър – носи отпечатъка на времето, но същевременно остава живо и вечно актуално, защото говори на езика на душата.
Културата не е само в музеите и концертните зали – тя е в нашето ежедневие, в начина, по който се отнасяме един към друг, в историите, които разказваме, в празниците, които създаваме, и в малките жестове на креативност и съпричастност. Всеки човек има потенциала да бъде творец – достатъчно е да се осмели да изрази себе си, да даде форма на вътрешния си свят и да го сподели.
Във времена на предизвикателства, културата и изкуството са онези сили, които лекуват, обединяват и вдъхновяват. Те ни учат да бъдем по-състрадателни, по-внимателни към различията, по-смели в мечтите си. Те изграждат мостове там, където политиката често издига стени, и дават надежда, когато думите не достигат.
Затова нека не гледаме на този ден само като на празник за творците, а като на покана към всички нас – да пазим културното си наследство, да подкрепяме изкуството във всичките му форми и да се осмелим да сътворим нещо свое. Нека превърнем 15 април в повод за размисъл, за вдъхновение и за действия – защото културата не се съхранява сама, тя живее чрез хората, които я обичат и създават.
И ако поне един човек днес се докосне до изкуството – като зрител, създател или вдъхновител – този ден вече е изпълнил своята мисия.
Остави своя коментар или се абонирай за нашия седмичен бюлетин, за да получаваш още вдъхновяващи съвети директно в пощата си – защото всеки ден е уникален подарък, изпълнен с нови идеи, магия и промени! Ако мечтаеш да бъдеш в крак с най-новите тенденции и да се потопиш в света на изкуството, не пропускай възможността да създадеш своя стил с уникални бижута от HappyMarket.bg. Открий комбинацията от съвременна елегантност и вдъхновение, която не само ще допълни твоята визия, но ще ти дари увереност и креативност за нови успехи във всяко начинание. Светът на стиловете и иновациите те чака – създай своя индивидуален почерк и нека всяка стъпка бъде обагрена в сияние и позитивна енергия!