Световният ден за борба с диабета е най-голямата световна кампания за повишаване на осведомеността за диабета, която достига до глобална аудитория от над 1 милиард души в над 160 страни. Той се отбелязва всяка година на 14 ноември, рождения ден на сър Фредерик Бантинг, който открива инсулина заедно с Чарлз Бест през 1922 г.
Милиони хора с това заболяване са изправени пред ежедневни предизвикателства при управлението на състоянието си у дома, на работа и в училище. Те трябва да бъдат издръжливи, организирани и отговорни, оказвайки влияние както на тяхното физическо, така и на психическо благополучие.
Ново глобално проучване, проведено от Международната диабетна федерация, разкрива, че 77% от хората, живеещи с това заболяване, са изпитвали тревожност, депресия или друго психично състояние поради диабета си. Грижата за диабета често се фокусира само върху кръвната захар, оставяйки мнозина претоварени.
Борба с диабета – какво представлява той?
Това е заболяване, засягащо панкреаса, който произвежда хормона инсулин. Инсулинът помага на тялото да използва храната за енергия. Състоянието се дължи или на недостатъчно производство на инсулин, или на липса на секретиран инсулин от клетките на панкреаса, или и на двете. Инсулинът работи заедно с глюкозата в кръвния поток, за да й помогне да влезе в клетките на тялото за цялата метаболитна активност. Следователно, ако инсулинът не функционира правилно, глюкозата не може да влезе в клетките и това води до дисбаланс.
Този краен резултат е, че нивата на глюкоза в кръвната захар са склонни да се повишават, създавайки състояние на висока кръвна захар или диабет и оставяйки клетките без глюкоза за основната енергия в тялото. Ако не се лекува, диабетът може да причини различни усложнения и да засегне жизненоважни органи. Някои усложнения са ретинопатия (очно заболяване), нефропатия (бъбречно заболяване) и невропатия (нервно заболяване).
Какви са симптомите на това заболяване?
Най-честият симптом е умора, повишена жажда и глад, заедно с често уриниране.
- Прекомерно изпотяване
- Умора
- Бавно зарастване на рани
- Изтръпване
Симптомите на диабета могат да варират от пациент на пациент в зависимост от вида и възрастта.
Видове диабет
Диабетът е хронично заболяване, което възниква, когато панкреасът не произвежда достатъчно инсулин или когато тялото не може ефективно да използва инсулина, който произвежда. Това води до повишена концентрация на глюкоза в кръвта (хипергликемия).
Диабет тип 1 (по-рано известен като инсулинозависим или диабета с начало в детска възраст) се характеризира с липса на производство на инсулин.
Диабет тип 2 (по-рано наричан инсулинонезависим или диабет с начало в зряла възраст) се причинява от неефективното използване на инсулин от тялото. Често е резултат от наднормено телесно тегло и липса на физическа активност.
Гестационният диабет е хипергликемия, която се разпознава за първи път по време на бременност.
Какви са причините за появата на диабета?
Фамилна анамнеза за диабет
Наднорменото тегло може да предразположи към диабет
Всеки голям стрес, физическо нараняване или операция
Странични ефекти на лекарства като стероиди и лекарства за кръвно налягане
Увреждане на панкреаса
Други причини могат да бъдат автоимунни заболявания и хипертония,
Неконтролиран холестерол
Алкохол и тютюнопушене
Заседнал начин на живот и възраст
Диабет, предизвикан от бременност, известен също като гестационен диабет
Как се диагностицира диабетът?
1) Кръвна захар на гладно и ниво на кръвна захар след хранене. Нормалната кръвна захар на гладно е между 70 и 100 mg/dl.
Човек се счита за диабетик, ако нивото на кръвната му захар на гладно е 126 mg/dl, казваме, че е преминал границата и ако случайното ниво на кръвната захар е 200 mg/dl.
2) Друг точен тест за измерване е гликозилиран хемоглобин, или HbA1c, в кръвта. Този тест определя контрола на кръвната захар за последните 2 до 3 месеца.
По този начин се диагностицира диабета.
Значение на Световния ден за борба с диабета
Според Международната диабетна фондация, диабетът е причинил 67 хиляди смъртни случая през 2021 г. и се изчислява, че (1 на 10) души са живели с това заболяване през същата година и има индикации и че този брой ще се увеличи.
Изчислено е, че 1 от 2 възрастни (44%), което е около 24 милиарда души, засегнати от диабета, остават недиагностицирани , повечето от тях страдат от диабет тип 2, който може да бъде предотвратен с малко промени в начина на живот и здравословни хранителни навици.
През 2021 г. 9% от общите глобални разходи за здравеопазване са били приписани на управлението на диабета, за борба с това широко разпространено заболяване и ограничаване на нарастващия риск от развитие на диабет, главно диабет тип 2 сред юношите и възрастните.
Световният ден за борба с диабета се превръща в глобален платформа за застъпничество и превенция на тази болест тих убиец.
История на Световния ден за борба с диабета
Световният ден за борба с диабета е основан от Международната диабетна фондация в сътрудничество със Световната здравна организация (СЗО) през 1991 г. и става официален ден на Обединените нации през 2006 г. съгласно Резолюция 61/225 на ООН.
Денят 14 ноември беше избран да отбележи рождения ден на сър Фредерик Бантинг, съоткривател на инсулина заедно с Чарлз Бест през 1922 г.
Кампаниите, организирани на Световния ден за борба с диабета, се обозначават с „Лого на син кръг“ , което беше въведено през 2007 г., веднага след като денят беше официално признат от Обединените нации, и оттогава Синият кръг се счита за глобален символ на осведомеността за диабета и обозначава коалицията от глобални диабетни общности в борбата с нарастващите случаи на диабет.
Каква е темата на Световния ден за борба с диабета за 2024 г.?
Диабетът и благосъстоянието е темата на Световния ден на диабета 2024-26.
С подходящ достъп до грижи за диабет и подкрепа за тяхното благосъстояние, всеки с диабет има шанса да живее добре.
Милиони хора с диабет са изправени пред ежедневни предизвикателства при управлението на състоянието си у дома, на работа и в училище. Те трябва да бъдат издръжливи, организирани и отговорни, оказвайки влияние както на тяхното физическо, така и на психическо благополучие. Грижата за диабета често се фокусира само върху кръвната захар, оставяйки мнозина претоварени. Този Световен ден за борба с диабета, 14 ноември, нека поставим благосъстоянието в основата на грижите за диабета и да започнем промяната за по-добър живот при диабет.
Как да се включим в Световния ден за борба с диабета?
Световният ден за борба с диабета е чудесна възможност да привлечем вниманието към това сериозно заболяване и да насърчим промените в начина на живот, които могат да помогнат за неговото предотвратяване и управление.
Ето няколко идеи как можете да се включите:
За отделния човек:
Разпространете информация: Споделете публикации в социалните мрежи, свързани със Световния ден за борба с диабета. Използвайте релевантни хаштагове, за да достигнете до повече хора.
Организирайте събитие: Съберете приятели и семейство за събитие, посветено на диабета. Може да организирате разходка, спортен турнир или информационна сесия.
Дарете на благотворителна организация: Подкрепете организации, които работят за борба с диабета.
Проверете здравето си: Използвайте този ден като напомняне да си направите преглед и да проверите нивата на кръвната си захар.
За организации:
Организирайте кампания: Създайте кампания, насочена към повишаване на осведомеността за диабета. Можете да организирате лекции, семинари или конкурси.
Сътрудничете с други организации: Обединете усилията си с други организации, които работят в сферата на здравето.
Подкрепете местните общности: Организирайте събития в местните общности, за да достигнете до повече хора.
За всички:
Носете сини лентички: Синята лента е международният символ на диабета. Носете я, за да покажете вашата подкрепа.
Споделете вашата история: Ако имате диабет или познавате някой, който има, споделете вашата история. Това може да вдъхнови други хора.
Променете начина си на живот: Направете малки промени в начина си на живот, които могат да помогнат за предотвратяване на диабета, като например да се храните здравословно и да спортувате редовно.
Превантивни мерки за управление на диабета
Диабетът тип 2 може да бъде предотвратен и управляван с правилни навици на живот, правилно управление на хранителния прием (диети с нисък или под 50 гликемичен индекс). Диабет тип 2 е състояние, при което инсулинът не се произвежда адекватно и не се използва ефективно (наричан още инсулинова резистентност), което може да бъде възстановено чрез спазване на дисциплиниран начин на живот, самонаблюдение и следене на колебанията на кръвната захар, редовни консултации с лекари.
Някои от превантивните съвети за контрол на диабета са:
- Избягвайте приема на захар и рафинирани въглехидрати
- Практикувайте да ядете малка порция храна наведнъж
- Включете фибри и храни с нисък гликемичен индекс
- Откажете пушенето, което насърчава инсулиновата резистентност
- Създайте си навик да правите редовни упражнения поне 30 минути на ден
- Следете нивото на холестерола в кръвта (идеалното трябва да е под 200).
- LDL(липопротеини с ниска плътност) под 100, HDL (липопротеини с висока плътност) над 20 и триглицериди под 150
- Контролирайте правилно кръвното си налягане, което трябва да бъде 130/80 или по-ниско
- Избягвайте приема на газирани напитки и други напитки с добавена захар, които могат да повишат риска от диабет тип 2, създайте си навик да консумирате нормална вода.
- Получете актуална информация за профилактични съвети за контрол на диабета.
Популяризирайте и насърчавайте кампанията, свързана с диабета, за да разпространите осведомеността сред нуждаещите се.
В цял свят се работи по профилактични програми за ограничаване на разпространението на заболяването. В България той е включен заедно с трите социално значими групи заболявания – сърдечно-съдови, злокачествени и белодробни, в Национална програма по превенция на хроничните незаразни болести.
Националната програма определя четирите рискови фактори, които са основна причина за разпространението на тези заболявания, в това число и на диабета – нездравословно хранене, намалена физическа активност, тютюнопушене и употреба на алкохол.
Борбата с тези рискови фактори е в основата и на профилактиката на това заболяване. Всяка година на 14 ноември Международната диабет на федерация и цялата здравна общност апелират да се замислим, за да се борим активно с тази световна епидемия и да променим своя начин на живот, така че да се предпазим от това заболяване.