12 юли – честваме Света Вероника и фотографията

12 юли - честваме Света Вероника и фотографията
Празници

12 юли – честваме Света Вероника и фотографията

На 12 юли Православната църква почита паметта на Света Вероника. На латински името Вероника звучи като Береника или Беренике. Заради запечатания образ на Иисус Христос, приемат Света Вероника за покровител на фотографията и фотографите. Благодарение на фотографията, ние добиваме нагледна представа за хора, събития и заобикалящата ни среда. Особено интересни са старите фотографии, които разкриват пред нас един непознат, но много интересен свят.

Света Вероника, според християнската традиция, е жалостивата жена, която виждайки мъките на Христос, носещ кръста на Голгота и неговото лице, оцапано от кръвта и потта, го избърсва с една кърпа от лен, върху коята остава изображението на Христос. Това е така нареченото „Платно на Вероника „.

Кратка история за Света Вероника:

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: Hera.bg

Името Вероника е латинският превод на името Беренике, Береника. Превеждат го и като Фере Нике – Носеща Победата.

Други пък смятат, че е Вера Икона = Истинският Образ на Иисус Христос. Тази легенда е залегнала в чудесния разказ на Селма Лагерльоф „Легендата за Света Вероника „.

Света Вероника заминава за Европа, за да занесе думите На Христос. Оставя кърпата в Рим и се отправя към Южна Франция, където пропагандира учението на Христос .

Историкът Евсевий Кесарийски разказва, че Беренике произхожда от Кесария/Цезарея /на Филип, античната Панеа и че пред неговата къща се намирала статуя, представляваща коленичила жена, с ръце поставени на челото на човек с кърпа на лицето, а наблизо има растение с терапевтично значение /билка/.

Света Вероника- покровителка на фотографията

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: ikonopis

Вероника в превод от латински означава Носеща победата.

Света Вероника, според християнската традиция, е жалостивата жена, която виждайки мъките на Христос, носещ кръста на Голгота и неговото лице, оцапано от кръвта и потта, го избърсва с една кърпа от лен, върху която остава изображението на Христос.
Това е така нареченото „Платно на Вероника.“

12 юли е денят посветен на Света Вероника, която се приема за покровителка на фотографите и в цял свят се отбелязва:

Съгласно църковните предания Вероника предложила на Исус тъкан за да изтрие лицето си когато вървял по своя път към Голгота. На парчето тъкан се получило неръкотворно „истинно“ изображение на образа на Спасителя….
С паметта на Св Вероника е свързана историята за Неръкотворния образ на страдащия Спасител. Света Вероника става една от популярните народни светии, независимо, че някои църковни инстанции и критици не са съгласни с историческата достоверност за Вероника и легендите.

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: Hera

Според една от легендите, по-късно Вероника проповядвала християнство на юг в Галия. Според друга версия я наричат гръцка принцеса или я отъждествяват с Марфа, сестрата на Лазар. Италианците вярват, че Вероника е изцелила император Тиберий с помощта на своето парче тъкан с образа на Спасителя.

Образът и житието на света Вероника са послужили за това да я приемат за покровител на фотографията и фотографите.

Свети Прокъл и Свети Иларий

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: chernomorie

На 12 юли освен Света Вероника почитаме паметта и на още двама смели християни – Свети Прокъл и Свети Иларий. Свети Прокъл бил осъден на смърт, защото отказал да се поклони на езическите богове. Присъдата била смърт, чрез пронизване с лък и стрела. Когато вървял към мястото за екзекуция, неговият племенник започнал да крещи, че също е християнин.

Войниците заловили Свети Иларий и го хвърлили в тъмницата.През това време войниците обсипали тялото на праведния Свети Прокъл с множество стрели. Той агонизирал и накрая издъхнал в страшни нечовешки мъки. Добри християни прибрали и погребали неговото тяло. След 3 дни на смърт бил осъден и младият Свети Иларий. Той бил посечен с меч. Неговото тяло също било погребано близо до това на неговия чичо Свети Прокъл.

На 12 юли почитаме и паметта на новоканонизирания монах Свети Паисий Светогорец.

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: православен храм

Той придобил пророческа дарба още докато бил жив като монах на Света гора, Атон. След 40-дневен строг пост, Пресвета Богородица се явила на монаха и му оставила хляб и грозде. Когато монасите го намерили, той бил на ръба на силите си, но в очите му имало радостен пламък. Игуменът на манастира опитал хляба и гроздето. Той бил категоричен, че на Земята такива божествени вкусове не съществуват. Свети Паисий Светогорец продължава да помага на вярващите от Рая.

Фотографията

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: pinterest

Фотография се нарича процесът на създаване на изображения на реални обекти с помощта на светлината. Думата фотография произлиза от гръцките думи фос (светлина) и графис („писец“, „четка“) и означава буквално „рисуване със светлина“. Опитите за „фотографиране“ датират още от времето на Леонардо да Винчи, но първата успешна фотографска снимка е от 1826 година и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс – той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.

За рожден ден на фотографията се счита 1799, когато Томас Уеджуд прави примитивен фотоапарат с надеждата да получи снимки, които да използва в орнаментацията на керамиката. Отказва се от проекта, тъй като изображението много скоро избелявало. През 1802 неговите експерименти са публикувани в The Journal of The Royal Institution (London).

Първата успешна фотографска снимка е от 1826 година и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс – той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.

През 1829 г. е направен първият известен портрет на френски кардинал, сниман от Joseph Niece. През 1941 г. Kodak представя своя цветна Kodacolor лента. През 1995 г. японската фирма Касио (Casio) създава първата цифрова камера с LCD монитор.

В България художествената фотография е призната за изкуство през 1957 г. През 1959 г. в тогавашния Техникум по графика (Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография) е открито редовно и задочно обучение по фотография.

Първата съхранена снимка на българи е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка си. Фотографията вероятно е направена от българина Анастас Йованович.

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: facebook

Пионерите фотографи, поставили началото и популяризирали фотографското изкуство в България, са Анастас Йованович, Атанас Стоянов, Тома Хитров, Георги Данчов и Георги Ст. Георгиев.

От 1993 г. фотографията започва да се изучава като отделна специалност в катедрата “Филмово и телевизионно операторство и фотография” на Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ).

Фотография или светопис се нарича процесът на създаване на изображения на реални обекти с помощта на светлината върху фоточувствителни материали (филм) или електронно. За целта се използват фотоапарати. Фотографията е едновременно теория, техника и метод за съхраняването на видими образи и клон от графичните изкуства, използващ тези техники като средство. Продуктът на фотографията се нарича фотографска снимка или просто снимка.

Има различни видове фотография – репортажна, модна, портретна, художествена, актова, спортна, продуктова. В по-общия смисъл на думата фотографията е изкуство за получаване на фотоснимки, където основният творчески процес се заключава в търсене и намиране на композиция, подходящо осветление и момент. Всичко това се определя от опита и уменията на фотографа, а също и от неговите предпочитания и вкус. Фотографията има многобройни приложения в изкуството, науката, бизнеса и развлеченията.

От 1993 г. фотографията започва да се изучава като отделна специалност в катедрата „Филмово и телевизионно операторство и фотография“ на Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ). В наши дни, с високотехнологичните новости в тази област, фотографията е и наука. Този ден на Света Вероника– покровителка на фотографията е изключително важен за всички.

Забавни факти за фотографията:

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: pinterest

Първата снимка е направена през 1826 г.

Първата снимка на човек е заснета случайно.

Думата фотография означава „рисуване със светлина“.

Първият цифров фотоапарат е изобретен от служителя на Kodak Стив Сасън през 1975 г.

Първата цветна снимка е направена през 1861 г. и е уловила изображението на тартанова панделка.

Защо обичаме фотографията?

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: pinterest

Фотографията ви позволява да улавяте спомени
С помощта на фотоапарат можем да уловим моменти, които иначе биха ни се изплъзнали. Фотографията ни позволява да запазим спомените си живи и да ги споделим със семейството и приятелите. Освен това дава отдушник за творческа изява и ни помага да оценим красотата в ежедневието.

Фотографията ни учи да бъдем наблюдателни
Правенето на снимки изисква от нас да погледнем на света през различен обектив. Насърчава ни да обръщаме внимание на детайлите – от перфектния ъгъл или условията на осветление, необходими за страхотен кадър, до начина, по който определено листенце на цвете се извива по правилния начин.

Фотографията е достъпна
Благодарение на напредъка в технологиите правенето на добри снимки стана по-лесно от всякога. Фотоапаратите вече са по-достъпни и по-лесни за използване от всякога, което позволява на хора от всички сфери на живота да изследват своята страст към фотографията.

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: pinterest

От сватби до пейзажи, диви животни, улична фотография и други; фотографи от цял ​​свят използват уменията си, за да заснемат красиви изображения, които ще останат завинаги.Ако желаете допълнително да подобрите собствените си фотографски умения, има широка гама от курсове, достъпни онлайн или в различни академични институти.

Има и много фотографски клубове за аматьори с еднакви мисли, които да споделят и развиват любовта си към изкуството заеднo.

Днес имен ден празнуват Вероника, Вероник, Вера, Верка. 

Света Вероника
12 юли – честваме Света Вероника и фотографията снимка: pinterest

Честит празник на всички празнуващи! Бъдете живи и здрави и винаги щастливи!

Tagged , , ,
на горе