12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес
Празници

12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

Днес е Световният ден на рекордите на Гинес. Денят се отбелязва от 2003 година, когато броят на екземплярите на Книгата на рекордите на Гинес надхвърля 100 милиона.

Книгата е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. Самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

История на Деня на рекордите на Гинес

рекордите на Гинес
12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

На 10 ноември 1951 г. сър Хю Бийвър , тогава управляващ директор на пивоварните Гинес , отиде на парти със стрелба в Норт Слоб , край река Слейни в графство Уексфорд , Ирландия. След като пропуснал изстрел на златна птица , той се замесил в спор за това кой е най-бързият дивеч в Европа, златната птица или червеният глухар (ливата е по-бърза, но нито една от двете не е най-бързият дивеч в Европа).

Същата вечер в Касълбридж Хаус той осъзна, че е невъзможно да се потвърди в справочниците дали златната птица е най-бързият дивеч в Европа. Бийвър знаеше, че сигурно е имало много други въпроси, дебатирани всяка вечер сред обществеността, но нямаше книга в света, с която да разреши спорове относно рекордите.

Тогава той осъзна, че една книга, предоставяща отговорите на този вид въпроси, може да се окаже успешна. Идеята на Бийвър се превърна в реалност, когато служителят на Гинес Кристофър Чатауей препоръча приятели от университета Норис и Рос Макуиртър , които ръководеха агенция за установяване на факти в Лондон.

Братята близнаци бяха натоварени да съставят това, което стана Книгата на рекордите на Гинес (Суперлативи и сега) през август 1954 г. Хиляда копия бяха разпространени безплатно в кръчмите в цяла Великобритания и Ирландия като промоционален актив за марката Гинес и те станаха изключително популярни сред клиентите.

След основаването на офиса на Книгата на рекордите на Гинес на върха на Ludgate House, 107 Fleet Street , Лондон, първото издание от 198 страници е подвързано на 27 август 1955 г. и отива на върха на британския списък с бестселъри до Коледа. На следващата година тя беше въведена в Съединените щати от нюйоркския издател Дейвид Бьом и продаде 70 000 копия. Оттогава Световните рекорди на Гинес са продали повече от 150 милиона копия в 100 страни и на 40 езика.

За много рекорди Световните рекорди на Гинес са ефективният орган за точните изисквания за тях и при кого се съхраняват записите, компанията предоставя съдии на събития, за да определят истинността на опитите за запис. Списъкът с рекорди, които Световните рекорди на Гинес покриват, не е фиксиран, рекордите могат да се добавят и премахват по различни причини.

Обществеността е поканена да подава заявления за рекорди, които могат да бъдат или подобряване на съществуващи рекорди, или значителни постижения, които биха могли да представляват нов рекорд.  Компанията също така предоставя корпоративни услуги за компаниите, за да „впрегнат силата на чупенето на рекорди, за да осигурят осезаем успех за бизнеса си“.

Защо празнуваме Деня на световните рекорди на Гинес?

рекордите на Гинес
12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

Това е просто, но завладяващо. Този ден почита невероятните подвизи, изброени в „Книгата на световните рекорди на Гинес“, вдъхновявайки хората навсякъде да предизвикат себе си.

Не става въпрос само за славата да вкараш името си в книгата; става въпрос за тестване на вашите граници, изследване на нови възможности и присъединяване към глобална общност от съмишленици, които разбиват рекорди. От най-последователните задни салта до най-дългото време, прекарано в ледена баня, рекордите са толкова разнообразни, колкото и изумителни​​​​.

Денят на рекордите на Гинес е нещо повече от ден на опити и постижения. Това е витрина на човешкия потенциал. Той обединява хора от всички сфери на живота, като ги насърчава да участват в различни дейности, от атлетичните до странните.

Училища, общности и дори онлайн платформи кипят от вълнение, докато хората приемат предизвикателства, надявайки се да оставят своя отпечатък в книгите на рекордите. Въпреки че не всеки може да бъде рекордьор, денят служи като напомняне за това какво можем да постигнем, когато се осмелим да надхвърлим нашите граници​​​​.

Денят на световните рекорди на Гинес е глобален празник, който предизвиква любопитство, насърчава креативността и ни кара да изследваме границите на възможното.

Независимо дали се стремите да счупите рекорд или просто искате да се удивите на невероятните постижения на другите, този ден е доказателство за необикновените способности на хората по света. Така че, отбележете в календара си 16 ноември и се пригответе да се вдъхновите!

Как да отпразнуваме Деня на световните рекорди на Гинес?

рекордите на Гинес
12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

Организирайте мини парти за чупене на рекорди
Съберете приятелите или семейството си и изберете няколко забавни рекорда, които да опитате да счупите заедно. Уверете се, че всеки ще получи шанс да блесне!

Създайте свой собствен запис
Мислете извън книгата! Измислете уникално, невиждано досега предизвикателство и го изпратете. Може да станете първият рекордьор в съвсем нова категория.

Маратон за гледане на рекорди
Прекарайте деня в гледане на видеоклипове на чупещи рекорди моменти. От най-дългия скок до най-високата кула от палачинки, има на какво да се чудите.

Образователни забавления с деца
Използвайте деня като образователен инструмент, като изследвате записи, свързани с наука, география или история. Това е забавен начин да научите нещо ново с малките.

Опитайте нещо ново
Винаги ли сте искали да научите нещо предизвикателно възможно най-бързо? Денят на световните рекорди на Гинес е идеалното време да започнете.

Подкрепете опит за запис
Ако някой във вашата общност се опитва да счупи или постави рекорд, подкрепете го. Вашата подкрепа може да промени всичко.

Споделете в социалните медии
Използвайте деня, за да споделите любимите си записи или опитите си в социалните медии. Не забравяйте да използвате официалните хаштагове, за да се присъедините към глобалния разговор.

Всяко от тези предложения насърчава участието, креативността и чувството за общност, въплъщавайки духа на Деня на рекордите на Гинес​​​​​​​​​.

Световни рекорди в сферата на образованието

рекордите на Гинес
12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

Най-голямото училище по брой ученици – поставен на 10 август 2023 година в Индия. Най-голямото училище по отношение на ученици е City Montessori School в Лакнау, Утар Прадеш, Индия, което има общо записани 61 345 ученици към 10 август 2023 г. в 21 кампуса в града. Училището е основано от д-р Джагдиш Ганди и съпругата му д-р Бхарти Ганди, които стартират първия си кампус през 1959 г. в помещения под наем само с петима студенти.

Най-дългата кариера като учител – Медарда де Хесус Леон де Ускатеги (родена на 8 юни 1899 г.), преподавала в Каракас, Венецуела в продължение на 87 години от 1911 до 1998 г. През 1911 г., на 12-годишна възраст, тя и двете й сестри създали училище, което нарекли Modelo de Aplicacion.
Докладите потвърдили, че тя все още е преподавала през 1998 г., което й дава 87-годишна кариера.

Най-големият урок по химия – Този урок е включвал 1018 участници, постигнат от Technopolis, фламандския научен център и Essenscia, федерацията на фламандските химични и природни науки в Антверпен, Белгия, на 5 май 2015 г.
В рамките на урока учениците от 5 и 6 клас са се научили да правят слайм и гел за коса.

Най-старият действащ учител – Отец Джефри Шнайдер (Австралия), роден на 23 декември 1912 г., пенсиониран от редовното преподаване на 11 април 2014 г., на възраст 101 години 109 дни.

Отец Шнайдер е бил ръкоположен на 5 януари 1946 г. и започва да преподава през 1940 г. В последните години от кариерата си той е бил нает на пълен работен ден в колежа „Свети Алоизий“, йезуитско училище за момчета, основано през 1879 г.

Най-дългият лекционен маратон – продължил 139 часа 42 минути 56 секунди и бил постигнат от Arvind Mishra (Индия) в Graphic Era University, в Дехрадун, Индия, от 1 до 7 март 2014 г. Темата на лекцията била за научни изчисления.

Най-младият професор (жена) – Най-младият университетски професор е Алиа Сабур (САЩ, родена на 22 февруари 1989 г.), която е назначена като преподавател на пълен работен ден в катедрата по синтез на модерни технологии в университета Конкук, Сеул, Южна Корея, считано от 19 февруари 2008 г. на 18 години 362 дни.

Български постижения, вписани като рекорди в книгата

Те са над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди и на други успешни български спортисти. Както и на музиканти, учени, артисти в различни сфери на изкуството, колекционери и търсачи на силни усещания.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет във Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора, през 2016 г. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.

Интересен е и рекордът за най-дългата пейка в света. Тя се намира в Пазарджик и е с дължина 1015 метра, като на нея могат да седнат около 2000 души.

А един от най-интересните български рекорди си остава постижението на двама български мъже, които успяват да реализират най-малко седем пълни преобръщания на човек на 370 градуса върху челото на друг човек при височина 8,2 метра.

Хасково в „Световните рекорди на Гинес“

рекордите на Гинес
12 ноември – Световен ден на рекордите на Гинес

В град Хасково се намира най-високата статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът от полимер бетон е открит през 2003 г., а само две години по-късно е вписан в книгата със световни рекорди, в раздел „Религия“. Автори на статуята са скулптурите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив.

Статуята е поставена върху постамент, в основата на който има малък параклис „Рождество Богородично“, и е с внушителните размери от 32,8 м. височина, тежи 80 тона.

Но зад тези цифри стои силното желание на хасковлии да почетат Божията Майка, която е и символичен покровител на града.

В днешния свят Денят на рекордите на Гинес има и друга цел: да повиши осведомеността за важни социални проблеми. Много организации и лица използват деня, за да привлекат вниманието към въпроси като изменението на климата, бедността и равенството между половете чрез поставянето на уникални и значими рекорди.

Като цяло Световният ден на рекордите на Гинес е забавен и вълнуващ начин да отпразнуваме човешката изобретателност и постижения, вдъхновявайки хората да достигнат нови висоти и да разширяват границите на възможното.

Честит Световен ден на рекордите на Гинес!

Tagged , ,
на горе