Международният ден на планината се отбелязва ежегодно на 11 декември, за да се създаде осведоменост за значението на планините за живота, да се подчертаят възможностите и ограниченията в планинското развитие и да се изградят съюзи, които ще донесат положителна промяна на планинските хора и околната среда по света. Планините са дом на 15% от световното население и са домакин на почти половината от горещите точки на биоразнообразието в света.
През 2002 г. Общото събрание на ООН (ООН) определи 11 декември за Международен ден на планината. Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) координира годишното честване на Деня, за да насърчи по-голяма осведоменост по проблемите на планините. Планините са едни от най-интересните геоложки характеристики, които нашият свят може да предложи.
Ясно доказателство за огромните промени, които се случват под повърхността на нашата планета, планините също са служили като детски площадки и места за поклонение на безброй поколения хора. Всичко, което е било опора за толкова много хора и култури през хилядолетия, си струва да бъде отбелязано. Така че на 11 декември отбелязваме Международния ден на планината!
История на Международния ден на планината


Денят води началото си от 1992 г., когато документът „Управление на крехките екосистеми: Устойчиво планинско развитие “ беше приет като част (глава 13) от плана за действие Дневен ред 21 на Конференцията на ООН за околната среда и развитието. Нарастващото внимание към значението на планините накара Общото събрание на ООН да обяви 2002 г. за Международна година на планините.
С резолюция A/RES/57/245 Общото събрание на ООН определи 11 декември от 2003 г. нататък за „Международен ден на планината“. Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) е координиращата агенция за този празник на световно ниво.
Международната година на планините се проведе през 2002 г. с цел повишаване на осведомеността и задействане на действия по въпроси, свързани с устойчивото развитие на планините. Водещата агенция беше Организацията по прехрана и земеделие. Международната година на планините беше открита в централата на ООН в Ню Йорк на 11 декември 2001 г.
На 20 декември 2002 г., когато Международната година на планините наближи своя край, ООН определи 11 декември за Международен ден на планината и насърчи международната общност да организира събития, за да подчертае значението на устойчивото планинско развитие на тази дата. Всяка година Международният ден на планината има определена тема. Предишните теми бяха съсредоточени върху сладката вода, мира, биоразнообразието или изменението на климата.
Международен ден на планината 2024 г


„Планински решения за устойчиво бъдеще – иновации, адаптация и младост“ е темата на тазгодишния Международен ден на планината 11 декември.
В продължение на векове планинските общности са разработили решения за адаптиране към суровата среда, справяне с изменението на климата, намаляване на бедността и защита или възстановяване на биоразнообразието и екосистемите в планинските региони. Международният ден на планината 2024 има за цел да се съсредоточи върху иновативни решения, насърчаване на стратегии за адаптиране и овластяване на младите хора за устойчиво бъдеще.
Иновациите са от съществено значение за решаването на сложни проблеми, свързани с планината. Той включва технологични постижения, като дигитални решения за мониторинг и опазване, както и креативно решаване на проблеми като климатично интелигентно земеделие и нови подходи към поминъка, управлението на ресурсите и финансирането.
Тъй като изменението на климата изостря екологичния натиск върху планините, адаптирането става наложително за изграждане на устойчивост и намаляване на уязвимостта. Стратегиите за адаптация, съобразени с планинските екосистеми и общности, включват решения като базирани на екосистеми подходи за намаляване на риска от бедствия и интегриране на системи за знания на местното население.
Активното, смислено и приобщаващо участие на младежта във вземането на решения е от съществено значение за осигуряване на дългосрочна устойчивост на планинските решения. Младите хора са ангажирани с действията в областта на климата, равенството между половете, социалната справедливост, иновациите, насърчаването на културата и приобщаването. Този ден насърчава достойния труд и качествената заетост за младите хора, универсалното и достъпно обучение и възможностите за предприемачество, които допринасят за опазването и устойчивото използване на планинските ресурси.
Международният ден на планината 2024 е платформа за обмен на знания, представяне на най-добри практики и мобилизиране на колективни действия. Като възприемаме иновациите, адаптирането, овластяването на младите хора и подходите за сътрудничество, можем да проправим пътя за по-устойчиво и устойчиво бъдеще за планинските общности и екосистеми.
Докато „Планински решения за устойчиво бъдеще – иновации, адаптация и младост“ е предложената тема за 2024 г., държави, общности и организации са добре дошли да отпразнуват този ден чрез тема, която е по-подходяща за тях.
Годишна тема през последните години :
Тема за 2024 г.: „Планински решения за устойчиво бъдеще – иновации, адаптация и младеж“.
Тема за 2023 г.: „Възстановяване на планински екосистеми.“
Тема за 2022 г.: „Жените преместват планини“.
Тема за 2021 г.: „Устойчив планински туризъм.“
Тема за 2020 г.: „Планинско биоразнообразие“
Темата за 2019 г.: „Планините са важни за младите“.
Тема за 2018 г.: „Планините имат значение“
Тема за 2017 г.: „Планината под натиск: климат, глад, миграция.“
Защо обичаме Международния ден на планината?


Ето защо обичаме Международния ден на планината:
Те се променят постоянно
Въпреки че планините не се движат много в хода на човешкия живот, тяхната природа диктува, че те винаги се променят и има нещо неосезаемо интригуващо в нещата, които са в състояние на постоянен поток.
Те предлагат бягство
Докато гледките от птичи поглед са запазени за… добре… птиците, планините дават на хората възможността да се доближат до небето, без изобщо да напускат земята. До създаването на самолетите най-високите възвишения, достигани някога от хората, са били възможни благодарение на планините. Въпреки че вече са надминати, те все още предлагат несравнимо бягство от упадъка на ежедневието.
Те са почти детски площадки за възрастни
Децата могат да запазят своите фитнес зали в джунглата – ние имаме планини. Между различните реки, скални стени и гледки, планините са като детски площадки за възрастни!
Как да подходим този ден?


Международният ден на планината е още една чудесна възможност да насърчите вашите ученици да се свържат с нашия естествен свят и да го разберат. Виждането на значението на планините за собствения ни живот и разпознаването на взаимните връзки между хората и тези екосистеми е важен аспект от преподаването на устойчивост.
Планината е част от естествения свят като гора, океан или задна градина. Не че някое от тези среди е по-важно от другите, а че отделянето на време да помислим за тях поотделно ни помага да видим нашия взаимосвързан свят в детайли.
Имайки това предвид, днешният ден трябва да бъде за насърчаване на страхопочитание, чудо и любопитство към планините и растенията, животните и хората, които ги наричат дом. Един добър начин да направите това може да бъде да покажете кратко видео за природата за планинско животно или да покажете на вашия клас снимки на планинска среда.
Направете упражнение за въображение, при което учениците затварят очи и си представят планинска екосистема с нейните гори, реки, растения, животни и местни хора. Попитайте учениците: какво е усещането? Какво е различното в този вид пейзаж от другите?
И накрая, проучете по-подробно темата за връзката с природата, като попитате: защо някои общности виждат планините като личности? Какво означава, когато дадено място получи същата агенция или права като дадено лице? Това може да е странна концепция за учениците, но се придържайте към нея.
Помислете какви прилики могат да имат планина и човек. Например планините също са пълни с живот; животински и растителен свят, който също има нужди и желания. Насърчете учениците да бъдат креативни с отговорите си тук. Важното е да въведем идеята, че светът около нас също е жив и действията ни трябва да се съобразяват с това.
Какво правят хората на този ден?


Организират се различни дейности на и около Международния ден на планината. Те имат за цел да повишат осведомеността и знанията за ролята на планините и планинските региони сред общото население и професионалистите.
Конкретни примери за събития са: панаири на книгата; симпозиуми; тематични лекции за студенти; семинари и прес събития. Планинарските и изследователски дружества могат да провеждат лекции и социални събития на или около 11 декември.
Символи


Символът на Международния ден на планината се състои от три равностранни триъгълника, всеки ориентиран с две точки на една въображаема хоризонтална линия и една точка, насочена нагоре. Триъгълниците са предимно черни и представляват планини. Триъгълникът отляво има синя форма на „диамант“ в горната част, представляваща лед или сняг на върха на планина. Средният триъгълник има оранжев кръг в центъра, представляващ ресурси, които се добиват от вътрешността на планините. Триъгълникът отдясно има малък зелен триъгълник в долната си дясна точка.
Това представлява културите, които растат в планините. Под трите триъгълника има черна ивица, съдържаща думите „11 декември“ и думите „Международен ден на планината“ в два нюанса на използването на синия цвят от ООН. Символът на Международния ден на планината се базира на символа на Международната година на планините (2002).
Планините са дом на 15% от световното население и една четвърт от сухоземните животни и растения в света. За съжаление, планините са застрашени от изменението на климата и прекомерната експлоатация. Международният ден на планината е международен празник, чиято цел е да повиши осведомеността за ролята, която планинските региони играят в живота на хората и тяхното значение за нашата планета. Планините са източник на по-голямата част от световните запаси на прясна вода.
Честит Международен ден на планината!