10 ноември – Световен ден на науката

10 ноември - Световен ден на науката
Празници

10 ноември – Световен ден на науката

Отбелязван на всеки 10 ноември, Световният ден на науката за мир и развитие подчертава значителната роля на науката в обществото и необходимостта от ангажиране на широката общественост в дебати по възникващи научни въпроси. Той също така подчертава важността и уместността на науката в нашето ежедневие.

Като свързва по-тясно науката с обществото, Световният ден на науката за мир и развитие има за цел да гарантира, че гражданите са информирани за развитието на науката. Той също така подчертава ролята, която играят учените за разширяване на нашето разбиране за забележителната, крехка планета, която наричаме дом, и за превръщането на нашите общества в по-устойчиви.

Денят предлага възможност за мобилизиране на всички участници около темата за науката за мир и развитие – от държавни служители до медии до ученици. ЮНЕСКО силно насърчава всички да се присъединят към отбелязването на Световния ден на науката за мир и развитие, като организират свое собствено събитие или дейност в деня.

2024 Тема за Световния ден на науката: Младежта начело

ден на науката
10 ноември – Световен ден на науката

Тази година Световният ден на науката за мир и развитие ще се проведе под егидата на Международното десетилетие на науките за устойчиво развитие (2024-2033). Той ще предостави възможност за ангажиране на широка аудитория, с акцент върху младите хора и ненаучните участници в откриването и изследването на ролята на науката в нашия бързо променящ се дигитализиран свят. Младите хора ще имат възможност да задават въпроси на изтъкнати учени за начините, по които науката влияе върху ежедневието ни и допринася за намирането на решения на най-належащите предизвикателства, пред които е изправен светът от местно до глобално ниво.

Фон

ден на науката
10 ноември – Световен ден на науката

Организирането на целенасочено събитие, свързано с ангажимента към науката и обществото, беше един от положителните резултати от Световната конференция по наука в Будапеща през 1999 г. Счита се за възможност всяка година да се препотвърждава ангажиментът за постигане на целите, обявени в Декларацията за науката и използването на научните знания , и да се следват препоръките на Научната програма: Рамка за действие .

От обявяването му от ЮНЕСКО през 2001 г. Световният ден на науката за мир и развитие генерира много конкретни проекти, програми и финансиране за науката по света. Денят също спомогна за насърчаване на сътрудничеството между учени, живеещи в региони, помрачени от конфликти – един пример е подкрепеното от ЮНЕСКО създаване на Израелско-палестинската научна организация (IPSO).

Обосновката за честването на Световния ден на науката за мир и развитие се корени в значението на ролята на науката и учените за устойчивите общества и в необходимостта гражданите да бъдат информирани и въвличани в науката. В този смисъл Световният ден на науката за мир и развитие предлага възможност да се покаже на широката общественост значението на науката в техния живот и да се включи в дискусии. Подобно начинание също носи уникална перспектива към глобалното търсене на мир и развитие.

Първият Световен ден на науката за мир и развитие беше отбелязан в целия свят на 10 ноември 2002 г. под егидата на ЮНЕСКО. Празникът включва много партньори, като правителствени, междуправителствени и неправителствени организации, национални комисии на ЮНЕСКО, научни и изследователски институции, професионални асоциации, медии, учители по природни науки и училища.

През август 2023 г. Общото събрание на ООН (ООН) обяви периода 2024-2033 г. за Международно десетилетие на науките за устойчиво развитие . Това бележи важна стъпка в глобалните усилия за овладяване на научните знания за устойчиво бъдеще. Водено от ЮНЕСКО, това Десетилетие има за цел да мобилизира широк спектър от научни дисциплини, включително основни и приложни науки, социални и хуманитарни науки, както и интердисциплинарни и нововъзникващи области, за да допринесе за трансформативната промяна в обществата, икономиките и околната среда.

Чрез насърчаване на научната грамотност и насърчаване на сътрудничеството между правителствата, агенциите на ООН, частния сектор и гражданското общество, Десетилетието се стреми да засили ролята на науката в преследването на целите за устойчиво развитие и работата за по-безопасно и проспериращо бъдеще за всички.

Как да отбележим Световния ден на науката?

ден на науката
10 ноември – Световен ден на науката

Участвайте в научно състезание
Ако сте студент, този ден е чудесно време за участие в публични изказвания, изложби и викторини, свързани с науката. Можете да участвате в тези събития физически или да ги присъствате онлайн. Освен това няма значение дали в крайна сметка не спечелите тези състезания. Основната идея на този ден на науката е да придобиете представа за науката, да научите нови умения и да разширите знанията си.

Запишете се в научен курс
Няма значение дали имате научна основа или не. Научната грамотност е нещо, което всеки трябва да придобие, независимо от своята възраст, академична и професионална подготовка. И един от най-добрите начини да научите наука е чрез онлайн курсове и уроци. Въз основа на вашата възраст и набор от умения можете да изберете онлайн курс за начинаещи или средно ниво.

Присъединете се към виртуална научна общност
Друг чудесен начин да разширите научните си познания е като се присъедините към виртуална научна общност. Има много научни общности, където членовете могат да се свързват с други членове и да провеждат видео дискусии и срещи по наука. Членовете на такива групи също организират срещи, на които се срещат физически един с друг на месечна или годишна база.

Освободете своя вътрешен учен
Световният ден на науката не е само за лабораторни престилки и чаши! Гмурнете се на открито и се ангажирайте с природата.

Започнете мини сафари със звяр в задния си двор или в близкия парк. Наблюдавайте мравки, търсещи храна, забелязвайте паяци, въртящи мрежи, или проследете бръмбари под камъни. Това е прекрасен начин да се свържете с най-малките жители на нашата планета!

Ден на дебати
Организирайте дебат по гореща научна тема, като плюсовете и минусите на възобновяемата енергия или етиката на генетичното редактиране. Съберете приятели или семейство и аргументирайте гледните си точки.

Това насърчава критичното мислене и разбирането на различни гледни точки за научния напредък.

Всяка от тези дейности извежда науката от учебниците в живота, превръщайки Световния ден на науката в празник на знанието, търсенето и иновациите. Прегърнете любопитството си и оставете науката да поведе пътя към откритията!

Защо Световният ден на науката е важен?

ден на науката
10 ноември – Световен ден на науката

Този ден на науката прави научната грамотност достъпна за всички
Изследователи, учители и учени се събират на една платформа, за да помогнат на хората да се възползват от науката и да подобрят ежедневния си начин на живот. Той свързва науката с нашето ежедневие и подчертава нейното значение при изпълнението на нашите ежедневни задачи и дейности.

Той насърчава мира и устойчивото развитие
Празникът дава идеи как да направим планетата си по-устойчива. Науката е страхотен инструмент за положително развитие и трансформация. По-рано не се смяташе за необходимо да се образова обществеността за най-новите открития в науката. Това създаде объркване и хаос, вместо да поддържа мира между различните членове на обществото.

Той обединява учени и изобретатели на една платформа
Различните държави преследват различни цели по отношение на науката и иновациите. Те имат набор от учени и изобретатели, които измислят нови начини за решаване на проблемите на прогреса в техните общества. Тези страни могат да споделят научна информация и ресурси, за да намалят разходите за научни експерименти и придобиване на нови технологии.

Всеки 10 ноември Световният ден на науката за мир и развитие осветява нашите календари. Това е ден, в който трябва да оценим решаващата роля на науката в живота ни и нейната сила да насърчава мира и развитието в световен мащаб.

Това тържество насърчава всички да се занимават с научни теми и подчертава как науката влияе върху нашето ежедневно съществуване. От здравните иновации до опазването на околната среда, науката засяга всяка част от живота ни.

Отбелязването на този ден се корени в желанието да се преодолее пропастта между науката и обществото. Като прави научните знания по-достъпни, Световният ден на науката информира обществеността за най-новите постижения и тяхното глобално въздействие.

Това помага за изграждането на доверие в научните процеси и резултати, насърчава устойчивите практики и насърчава мира чрез разбиране и сътрудничество в научните начинания.

Този празник, ръководен от ЮНЕСКО, се чества ежегодно от 2002 г. насам. Създаването му подчертава значението на науката за изграждането на по-добро общество и необходимостта обществеността да бъде информирана за научните открития.

Всяка година се избира тема, която да се фокусира върху настоящите глобални предизвикателства и как науката може да допринесе за разрешаването им.

Това ангажиране с критични проблеми демонстрира проактивната роля, която науката играе при оформянето на устойчиво бъдеще.

Символи

ден на науката
10 ноември – Световен ден на науката

В плакатите за Световния ден на науката се виждат различни изображения, популяризиращи науката и технологиите. Логото на ЮНЕСКО се вижда и на рекламни материали, свързани с деня. Логото съдържа думите „ЮНЕСКО“, изобразени като част от сграда или структура на храм. Думите „Организация на Обединените нации за образование, наука и култура“ са представени под това изображение.

Някои правителства в миналото са използвали Световния ден на науката, за да потвърдят публично своя ангажимент за увеличаване на подкрепата за научни инициативи, които помагат на обществото, както и да стартират нови програми за научна политика заедно с научни институции, гражданско общество, университети и училища.

Световният ден на науката за мир и развитие подчертава значителната роля на науката в обществото и необходимостта от ангажиране на широката общественост в дебати по възникващи научни въпроси. Той също така подчертава важността и уместността на науката в нашето ежедневие.

Като свързва по-тясно науката с обществото, Световният ден на науката за мир и развитие има за цел да гарантира, че гражданите са информирани за развитието на науката. Той също така подчертава ролята, която играят учените за разширяване на нашето разбиране за забележителната, крехка планета, която наричаме дом, и за превръщането на нашите общества в по-устойчиви.

Tagged , , , ,
на горе