Концепцията за червени флагове често се свързва с романтичните връзки и в това до голяма степен има смисъл. Може би сме най-уязвими именно в тези отношения, защото там присъстват всички форми на интимност. Въпреки това тези сигнали не са запазени само за любовта. Червените флагове за приятелството също са много важно нещо и психолозите препоръчват да сте наясно с тях, за да можете най-добре да знаете как да се справите с наличието им.
Ето някои признака, по които може да разпознаете токсичните приятели
Чувствате връзката ви едностранна.
Някога чувствали ли сте се така, сякаш сте единственият, който се интересува от другите или прави планове? Въпреки че не при всички здрави приятелства се предполага, че всички вършат едни и същи неща , това определено може да е червен флаг, който да ви накара да се замислите. Не е приятно всеки път вие да се обаждате първи, а другите да ви търсят само тогава, когато имат нужда от вас. Ако вашите приятели не ви отвръщат със същото внимание и грижи, които вие полагате за тях, значи може би просто ви използват.
Те не зачитат границите ви.
Колкото и да ви обичат, неволно вашите приятели може да направят нещо, което не ви харесва или ви наранява. Ако обаче им кажете да спрат и въпреки това те продължат да повтарят същото нещо, това определено е знак, че не уважават вашите граници. Опитайте се да поговорите с тези хора и отново да им обясните, че действията им ви смущават. Ако и това не помогне, може да се наложи да преосмислите дали това приятелство наистина е такова.
Не се интересуват от вашите проблеми, но очакват да разберете техните.
Вашите приятели може да говорят за проблемите си през цялото време, но когато се опитате да споделите за вашите, някой незабавно да сменя темата. Тъй като най-добрите взаимоотношения са двустранни, да забележите, че някой не се интересува от това какво се случва в живота ви, е червен флаг за приятелство. Все пак това не значи непременно, че другите не ви ценят. Възможно е те да са погълнати прекалено много от своите грижи и затова да не осъзнават, че ви пренебрегват. Кажете им открито как сте се почувствали от липсата им на интерес. Ако приятелите ви положат по-големи усилия да ви изслушат и да се ангажират с вас, това е знак за положителен напредък и може да не се отрази на отношенията ви. В противен случай, може би трябва да се замислите дали са ви истински приятели.
Те не поемат отговорност за своите грешки или действия
На всеки се случва да сгреши и да нарани другия, като това важи и са приятелствата. Когато обаче другите не поемат отговорност за случилото се, а се опитват да се оправдаят или да прехвърлят вината на вас, това показателно за липсата на самосъзнание и съпричастност. Ако този проблем стане хроничен, може да искате да преосмислите това приятелство.
Не можете да бъдете себе си около тях
Макар да изглежда странно, тази ситуация е възможна при приятелите. Това може да се случи, защото ако сте себе си, те могат да ви се подиграват пред другите или да оспорват вашите мисли и вярвания. Мисълта да бъдеш приятел с хора, които могат да те накарат да почувстваш нуждата да промениш това, което си, за да можеш да се почувстваш приет, е доста плашеща. Ако някой постоянно ни казва кои сме и какво можем или не можем да правим, значи тези отношения не са здравословни. Така че вероятно е най-добре да прекратите тази в името на собственото си психично здраве.
Има толкова много прекрасни хора, които са готови ви бъдат истински приятели, така че не си губете времето с такива, които не ви ценят и уважават.