Доматите са топлолюбиви растения и не понасят дори слабо понижаване на температурата. При -1 °C растенията загиват, а при -0,3 до -0,4 °C могат да се появят прозрачни петна по плодовете, предизвикващи по-късно и гниене. За успешно поникване на семената на доматите са необходими температури между 18 и 22 °C, тъй като при температури под 12 °C те не поникват.
Отглеждане на зеленчукови култури: Патладжан
Отглеждане на зеленчукови култури: Дини и пъпеши
Отглеждане на зеленчукови култури: Пипер
Топ 10 подправки които можете лесно да отглеждате във вашата градина
Отглеждане на зеленчукови култури: Домати
Растенията най-добре се развиват при температури от 22 до 25 °C. Високите температури, особено над 30 °C, и сухата обстановка могат да доведат до окапване на цветовете. Дневните температури около 35 °C могат да влияят отрицателно на синтеза на ликопен, като причиняват поява на жълто-оранжев цвят или зелен пръстен около дръжката на плодовете.
Доматите са изключително светлолюбиви и не понасят засенчване, освен ако не се отглеждат като подкултура в младите овощни градини. Особено чувствителен към светлината е доматовият разсад, който при недостиг на светлина прераства бързо.
Доматите са чувствителни към почвената влага, особено през времето на плододаване. Влажността трябва да бъде поддържана около 70% от полевата водоснабденост (ППВ) до беритбата и не по-ниска от 80% след беритбата. Почвеното засушаване може да доведе до спиране на растежа, проблеми с цветовете и гниене на плодовете.
Доматите могат да бъдат отглеждани на различни почви, но най-добрите резултати се постигат на дълбоки, отцедливи и плодородни почви. Леките и топли почви са особено подходящи за ранните сортове. Растенията са отзивчиви към торене с органични и минерални торове. В началото на растежа те не изискват много хранителни вещества, но по време на плододаване тяхната нужда се увеличава. Недостигът на фосфор в почвата може да причини прекъсване на растежа и виолетово оцветяване на листата. Доматите успешно се отглеждат след различни култури, но не след домати през предходната година, за да се предотврати разпространението на болести и вредители.