Днес отбелязваме Никулден. На 6 декември отдаваме почит на Свети Николай Чудотворец. В българската традиция празникът е наречен Никулден. В свещените писания светецът е наречен „най-големият между родените от жени“ (Мат. 11:11). Свети Николай бил добър и щедър човек, извършвал много чудеса, като помагал на бедни и нещастни. В резултат на чудотворната сила, обичта към Свети Николай се разпространява във всички части на Европа.
Кой е Свети Николай Чудотворец според българската традиция?


На 6 декември Православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец.
По българските земи се счита, че Свети Николай е покровител на моряци, пътешественици, ловджии, рибари, банкери и търговци, а името му означава „Побеждаващ“. Предания и легенди разказват, че светецът управлява стихиите в морето и затова на този ден лодките не излизат във водата. В народните вярвания се казва, че Свети Николай плава в морето на златен кораб, който отива винаги там, където е нужна чудодейна помощ.
Според народните вярвания, Свети Никола е семеен подровител. Той пази дома, стоката, имота и закриля рода. Той е избавител на пленници.
Свети Николай е считан за владетел на всички подводни животни. Легендите разказват, че при подялбата на света, на светията се паднали всички водни пространства – морета, океани, реки и езера.


Снимка: https://pixabay.com/
В православната традиция Свети Николай Чудотворец е изобразен като епископ (облечен в сакос), гологлав, с разтворена книга в лявата ръка, като благославя с дясната ръка. Често го изобразяват до Исус Христос и Дева Мария.
На 6 декември Никулден може да се украси коледната елха, а на масата трябва да присъства шаран с люспи.
Житейска история на Свети Николай Чудотворец
Свети Николай Чудотворец се е родил през III век в Патара, Мала Азия, област Ликия. Още от малък бил добродетелен и когато станал юноша, той се посветил да служи на Бога и скоро постигнал чин презвитер. По-късно е архиепископ на град Мир. Участва в Първия вселенски събор в Никея.


Снимка: https://pixabay.com/
Извършва много чудеса като помага на бедни и немощни, а също избавя бедстващи моряци или плаващи по морето пътници от водните стихии.
През 342 г. той умира в гр. Мира, Ликия, Мала Азия. Мощите на светеца са пренесени по-късно в Бари, Италия, където се съхраняват и сега в специална базилика с неговото име.
Според народните вярвания светецът причинява бурите и ураганите в морето, и затова на Никулден всички гемии спират да се движат. Подрежда се празнична трапеза, на която задължително се поднася специално ястие – рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.
Култът към Св. Николай – като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
Защо го почитаме?
Свети Николай Чудотворец е една от най-почитаните личности в православния свят, а причините за това са множество. Неговата история и дела са преплетени с легенди и чудеса, които са го превърнали в символ на доброта, милост и надежда.
Ето някои от основните причини, поради които го почитаме:
Чудесата: Животът на Свети Николай е изпълнен с множество чудеса, които са го прославили като чудотворец. Според преданията, той е възкресявал мъртви, лекувал болни, спасявал невинно осъдени и е помагал на бедните.
Доброта и милост: Той е бил известен със своята доброта и милост към хората. Легендата за трите кесии със злато, които той тайно е оставил на бедната фамилия, за да може да омъжи дъщерите си, е символ на неговата щедрост и безкористност.
Покровителство: Свети Николай Чудотворец се счита за покровител на моряците, търговците, децата и момичетата. Мореплавателите го молят за безопасно пътуване, търговците – за успешни сделки, а родителите – за здравето и благополучието на децата си.
Надежда и вяра: Животът и делата на Свети Николай вдъхновяват хората да вярват в доброто и да се надяват на по-добро бъдеще. Той е символ на това, че дори в най-трудните моменти има надежда за спасение и изцеление.
Празнична трапеза
На 6 декември – Никулден, денят в който почитаме Свети Николай Чудотворец – трапезата трябва да бъде постна, но се слага рибник – печен цял шаран в тесто, боб, сарми и обредна пита.
Други традиционни ястия са тиква, постни чушки, жито, царевица, булгур.
Трапезата на Никулден се приготвя и оставя през целия ден. Счита се, че през нощта се оставя, заради починалите близки, които ни закрилят. Масата се прекадява, а костите на шарана се пазят, може да се пуснат във водата, за да се умножават благата, за плодородие и благополучие.
На трапезата на Никулден задължително има риба. Приготвя се рибно ястие – рибник от прясна риба шаран. Шаранът се пълни с орехи, ориз, булгур, стафиди, увива се в тесто по формата на рибата и се пече заедно с тестото. Това ястие е много вкусно и е подходящо за празничната трапеза. Счита се, че шаранът е слуга на Свети Николай. Прави се курбан за преживяно житейско препятствие или избегната беда. Раздава се за здраве и благополучие на къщата.


Снимка: https://pixabay.com/
Според народните вярвания жените трябва да бъдат изключително внимателни при почистването на рибните люспи. Смята се, че ако люспа падне на земята и някой стъпи върху нея ще го споходи лоша болест или смърт. Най–голямата люспа от шарана се прибира в портфейла, като се смята, че това ще донесе пари и благополучие на семейството през годината.
След празничната вечеря костите на шарана се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в течаща вода, за да бъдат всички членове на семейството здрави през цялата година. Запазва се само костта от главата на рибата, тъй като се приема, че има формата на кръст. Хората вярват, че костта е лековита, затова се пришива към шапката на новороденото, за да го пази от зли очи и болести.
Защо шаран?
Легенда разказва как по време на силна морска буря светецът спасил с молитви моряците на кораба, с които пътувал към Божи гроб. Според друга легенда, шаранът е „слугата“ на Свети Николай Чудотворец. Веднъж, когато светецът бил в откритото море, започнала силна буря. Имало дупката на дъното в лодката и водата започнала навлиза в лодката. Тогава Свети Никола бръкнал потопил ръцете си във водата, извадил оттам шаран и запушил дупката с него. Затова шаранът се счита за жертвена риба на трапезата на 6 декември, а празникът се нарича още „Рибен Свети Никола“.
Култът към Свети Николай – като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
На Никулден завършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. На този ден става разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Свети Никола. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете. С иконата на светеца жените на рибарите излизали при морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им.
Народът ни вярва, че Свети Никола носи първият сняг – разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипват първите снежинки. Известна е поговорката: „Днес му е денят, утре му е снегът“. На Никулден се правят предсказания за времето и бъдещата реколта.
Чудеса на Свети Николай


В морето
Свети Николай Чудотворец бил прочут с многобройните чудеса, които извършил в своя живот.
На път за Божи гроб и светите места, излязла силна буря в морето, застигнала кораба му и убила един моряк на палубата. Светецът отправил искрена и силна молитва към Бога, морето се успокоило и той възкресил моряка.
За спасение от глада
Една година в град Мира, Мала Азия реколтата не достигала и настъпил глад. Но спасение дошло до брега на града. Пристигнал кораб с жито, който пътувал за Константинопол. Епископът убедил търговците да свалят част от товара и обещал, че с това те няма нищо да загубят. По-късно, когато корабът пристигнал до крайната си точка, всички видяли, че тежестта на товара е останала същата.
Свети Никола е единственият светец, който може да възкресява със силата на молитвите си.
Празникът на св. Николай попада във времето на Рождественския пост и в този ден много православни християни приемат свето Причастие, а за празничната трапеза приготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване. Много храмове в България носят името на Мирликийския Чудотворец. Никулден е празник и на град Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.
Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именик.
В католическите страни на този ден вечерта на децата се правят малки подаръци, които се скриват в обувки или чорапи, за да ги намерят на сутринта. Обичаят води началото си от славата на светеца като дарител на бедните.
В България имен ден днес празнуват всички с имена на светеца и производни от името Николай – Никола, Никол, Николина, Ненка, Кольо, Нина и др.
В България 6 декември, денят за почит към св. Николай Мирликийски Чудотоврец – покровител на моряците, пътешествениците, търговците и затворниците, е и ден на всички банкери, търговци, моряци, рибари и дарители.
На всички именици и празнуващи пожелаваме светъл и честит празник! Нека Свети Никола ви пази и закриля!