Колкото повече говорите на детето си толкова повече го насърчавате да говори само. Всички деца се развиват с различно темпо, така че няма точен момент, в който детето ви ще проговори.
На първо място не бива да пренебрегваме нито един опит на детето да ни разказва, да го изслушваме търпеливо и да не го прекъсваме.
10 причини защо детето ви трябва да има домашен любимец
Адаптация без стрес: как да помогнем на детето да свикне с ново училище
10 начина как да научим детето да проговори по-бързо
1. Повторението е майка на знанието
Когато сте с детето си говорете. Говорете му на него, говорете на предметите и играчките у дома, обяснявайте му, какво срещате навън, давайте му сигнали за всичко, което се случва в момента или предстои да се случи. И го поощрявайте да повтаря изреченото от вас.
Дори първоначално тези усилия да ви си струват безсмислени, скоро ще се убедите, че те вече дават плодове.
2. Повторението не е просто „дуднене“
Дори да си мислите, че онова, което повтаряте с цел детето да го запомни и научи звучи в неговите уши като досадно „дуднене“, то отсява „зърното от плявата“ и ще се изненадате колко правилно е разбрало всичко. Просто не винаги е в състояние да ви покаже онова, което е научило. Ако ви притеснява, че в опитите си сте досадни на малкото дете, опитайте се да му изпявате всичко, което искате да му кажете. Скоро ще чуете песента с детско гласче. Първите занимания можете да започнете с изпяване на всяка една от гласните. Това, освен че е чудесна развиваща игра, е и чудесно упражнение за говорния апарат.
3.Говорете за себе си
Говорете за това, което правите самите вие, колкото и да ви се струва глупаво, детето опознава света чрез нас и нашите разбирания за света. Думите да отговарят на действията.
Те попиват всяко наше действие и думи. Независимо, че няма да започнат веднага да ви имитират, запомнят и след време ще приложат натрупаните знания. Имитацията е строго индивидуална за всяко дете, едно ще започне веднага да повтаря, а на друго му трябва малко повече време.
4. След навършване на годинка забравете за езика на жестовете
Опитвайте се всеки път, когато подавате на детето си нещо да го назовавате, при това с правилното наименование, а не с умалителна или заместваща дума. Постепенно усложнявайте словесните конструкции и добавяйте всеки ден по една нова дума. След навършването на една година можете да запознаете бебето с думички като „моля“ и „благодаря“.
5.Пейте!
Повтаряйте песента често, за да може детето да я научи! Може да използвате и жестове, за да направите изживяването с детето още по-силно.
6.Вербални рутини
Използвайте едни и същи думи по време на ежедневните си дейности.
„Едно, две, три, уста отвори!“ или докато се мие или къпе може да пеете детската песен „Мий си ръцете“. Така детето ви ще свикне по-бързо.
7. Детски сбирки
Контактите на детето ви с по-големи деца, които вече говорят или с по-приказливи негови връстници е лесен начин да поощрите говорните му умения.
8.Саботаж
Поставете желаните храни или играчки извън обсега на детето, така че да се наложи да си ги поиска. Насърчавайте го с думи да изрази желанието си, а не просто да посочва с пръст предмета.
Давайте само по едно, за да може детето да повтори думата, като му помагате да я повтори, ако я е забравил.
9. Четене на стихчета
Ритмичните стихчета се харесват много на децата и те ги запомнят лесно, освен това те трудно омръзват и можете да повторите едно и също стихче дори по десет пъти, а детето да го слуша, сякаш го чува за първи път. Ако се престорите, че сте забравили някоя част или пропуснете съзнателно някоя дума, ще откриете, че детето ви ще ви поправи. Дори да ви се е струвало, че изобщо не ви слуша.
10. Избягвайте електронните игри преди детето да навърши годинка
Ако едно малко дете е буквално затрупано от модерни дигитални джаджи и електронни играчки, има голяма вероятност то да стане пасивен наблюдател на реалността и на играта. Това често изключва участието на фантазията и самоинициативата, а детето приема и свиква с факта, че нито процесът на игра, нито резултатът от нея зависят от действията му.
Ето защо игрите с топки, механични колички, зарчета, кубчета и кукли са много по-полезни за малките деца.