Чудите ли се как можете да защитите устните си през студените месеци? Зимата може да бъде достатъчно сурова сама по себе си с ниски температури и тъмни нощи, но става още по-трудна, ако имате работа със суха, напукана кожа. Като цяло кожата ни е по-суха през зимата.
Промените във времето и атмосферните условия през есента и зимата неизбежно влияят на цялостното състояние на човешкия организъм, включително на кожата и устата ни. По-ниските температури и силният вятър през студените месеци обикновено изсушават откритите части на тялото – лицето и ръцете. А поради дехидратацията и липсата на мастни жлези, устните често загрубяват и се напукват.
Ето защо е важно през по-студените сезони да се грижим по подходящ начин както за останалата част от тялото ни, така и за тях.
Студеният, сух въздух на открито, съчетан с отопление на закрито, може да доведе до силно изсушаване и напукване. Добавете силен вятър към студения ден и устните ви са изложени на по-висок риск да се окажат напукани, сухи, напукани и червени.
Въпреки че напуканите устни са често срещани през сухите зимни месеци, това не означава, че трябва да чакате пролетта, за да ви станат еластични и гладки. Деликатната кожа върху тях се нуждае от допълнителни грижи през зимата, за да остане хидратирана, така че използвайте тези съвети, за да поддържате устните си хидратирани и еластични тази зима.
Всъщност това е зона, която не бива да забравяме нито за миг през цялата година. Те са особено уязвими в две ситуации – при горещини и студ. Често правим основна грешка – търсим помощ, когато симптомите вече са видими или напреднали. А не е ли по-добре да ги избегнем?
Защо устните ни стават сухи през зимата?
Устните са тънка лигавична мембрана и, за разлика от кожата, те не произвеждат собствен себум или имат бариера, която поддържа хидратацията заключена. Това означава, че те са особено податливи на дехидратация, особено през зимите, когато ниската влажност премахва влагата.
Зимните заболявания, като настинки и запушени носове, също могат да ни накарат да дишаме през устата си по-често, което влошава сухотата на устните.
Балсамът за устни помага ли при възпалени сухи устни?
Добрият балсам за устните е важен за защита на сухите устни и за по-малко стягане и болка. Успокояващите, омекотяващи активни вещества могат да помогнат за облекчаване на дискомфорта и възстановяване на напукани устни.
Нанасяйте лек слой балсам за устни през целия ден и ще изградите бариера от балсам, която предпазва от изсушаващо зимно време, като същевременно помага на сухите устни да задържат хидратацията за по-дълго време.
Как да подготвим устните преди зимата?
Превенцията е по-добра от лечението! Ако започнете да се грижите за устните си доста по-рано, преди да е настъпил зимният сезон, можете да ги предпазите от ненужно увреждане и пигментация. Можете да следвате правилна рутинна грижа за тях чрез почистване, ексфолиране, овлажняване и третиране, за да ги предпазите от напукване и лющене!
Как да се отървете от сухи, напукани устни?
Първо, нека да разгледаме симптомите на напуканите устни, за да сте сигурни, че лекувате състоянието по подходящ начин. Типичните симптоми на сухи, напукани устни включват лека болка в устните или някои може да изпитат сърбеж. Кожата може също да е суха, люспеста, напукана или дори белеща се. В екстремни случаи може да има рани отвън или вътре в устата.
Въпреки че често срещаните причини за сухи устни са излагане на слънце, студено или сухо време, дехидратация и често облизването им, в някои случаи те могат да бъдат причинени от медицинско състояние. Те могат да включват алергия, щитовидна жлеза или автоимунно разстройство или дефицит на желязо или витамин B. Ако имате или подозирате някое от тях, най-добре е да се консултирате с вашия лекар за най-подходящото лечение за устните ви.
Простите мерки включват поддържане на вода, избягване на облизване или хапане на устните и държане на предмети като химикалки далеч от устата ви. Можете също така да нанесете добър балсам или мехлем според нуждите през целия ден. Не забравяйте да използвате малко след ядене и пиене, както и последно нещо през нощта, за да може да работи, докато спите.
Как да ги защитим през студените месеци?
Не търкайте, хапете, чоплете или облизвайте устните си
Слюнката е известен враг, а не приятел. Колкото и примамливо и неустоимо да изглежда, трябва да устоите на желанието да го направите. Това прави устните ви много по-лоши. Слюнката съдържа ензими, които изсушават кожата на устните! Особено когато са сърбящи или лющещи се вместо това, нежно ексфолирайте с лек скраб, за да премахнете мъртвите кожни клетки. Опитайте за разсейване като дъвка!
Пийте много вода и останете хидратирани
Всяка грижа за устните няма да даде ефективни резултати, освен ако кожата ви не е достатъчно хидратирана. Пийте много вода и се хидратирайте със сокове и шейкове!
Избягвайте прекомерните химикали във вашата рутина
Това може да увеличи риска от пигментация върху тях . Проверете всяка съставка, преди да използвате продукта и направете тест с пластир, преди да го приложите здравословно. Някои химикали подхождат на човек, а други не. Но не се страхувайте и от това! Излишъкът е опасен, но точното количество химикали върши работата ефективно!
Заложете на органични и безопасни за кожата съставки
Изберете продукти, които съдържат органични, некомедогенни, без жестокост и естествени съставки, които са хидратиращи, безопасни за кожата и не са алергични!
Следвайте ежедневен режим, почиствайте, ексфолирайте, овлажнявайте и лекувайте!
Ключът е да почистите устните и да премахнете целия прах.
След това я ексфолирайте леко, за да премахнете мъртвите кожни клетки и да направите кожата на устните по-гладка. А при нас може да намерите най- добрите продукти за своите устни!
Защитете ги от прекомерно излагане на слънце
Слънцето играе основна роля в увреждането на устните! Колкото и витамин D да е от съществено значение за тялото, UV лъчите правят устните матови, сухи и пигментирани! Защитете ги с SPF, за да сте сигурни, че UV лъчите няма да им навредят!
Хранете се здравословно с всички основни хранителни вещества
Вие сте това, което ядете, така че яжте отговорно, така че да дадете тласък на вашите продукти за грижа за устните отвътре и да имате горна глава, за да лекувате устните много по-ефективно!
Включете витамини, минерали и цинк в диетата си и имайте здрав ум, заедно със здравословен начин на живот, за да постигнете желаните резултати!
Проверете срока на годност на продукта
Някои химикали имат срок на годност около период; освен това те губят химичния си състав! Продуктите с изтекъл срок на годност привличат бактерии, гъбички и т.н., които увреждат и дразнят кожата на устните и могат да причинят сърбеж в областта. Бъдете особено внимателни, ако имате чувствителна кожа. Винаги проверявайте сроковете на годност, както и тези на производство!
Използвайте овлажнител у дома
Студеният въздух изсмуква влагата от кожата и устните ви, което прави кожата матова, суха, лющеща се и старее преждевременно.
Овлажнителите връщат обратно влагата във въздуха и кожата! Можете да го поставите в стаята си, за да поддържате нивата на влажност!
Изберете подходящия балсам.
Опитайте се да стоите далеч от балсами, които съдържат камфор, евкалипт и ментол. Тези продукти може да изглеждат освежаващи в началото, но само ще изсушат устните по-бързо в дългосрочен план.
Те също така създават необходимост от повтарящи се приложения, което може да създаде порочен кръг от увреждането им. Вместо това изберете балсам на базата на мехлем с лечебни свойства и слънцезащитен крем. Вашият балсам трябва да блокира влагата, като същевременно създава защитна бариера срещу суровите зимни елементи.
Носенето на шалове и маски за лице
Шаловете не са просто модно изявление; те също могат да действат като бариера за защита на устните ви от сух и студен въздух. Увиването на шал около лицето може да ги предпази от напукване. По същия начин, носенето на маски за лице, особено тези, направени от меки и дишащи материали, може да осигури допълнителен слой защита.
Продукти или съставки, които трябва да се избягват през зимата
Камфор, евкалипт, ланолин, ментол, продукти на основата на аромати, октиноксат или оксибензон, фенол (или фенил), пропил галат и др. са голямо НЕ! НЕ! През зимния сезон, особено когато страдате от сухи, тъмни и напукани устни. Внимавайте за тях и ги избягвайте, доколкото можете.
С безкрайните съвети, разпространени в интернет, може да бъде малко предизвикателно да решите какво да следвате и какво не. Как да намерите този подходящ продукт? Най-добрият балсам за зимата или най-добрият овлажнител?
Ключът тук е да изберете рутина, отговаряща на нуждите и желанията на вашите устни. Имайте правилен режим и ги поддържайте хидратирани и подхранвани.
Кога да посетим дерматолог?
Докато повечето случаи на сухи устни могат да бъдат управлявани с подходяща рутинна грижа за устните, има случаи, когато може да е необходима професионална помощ. Тежкото напукване, което продължава продължителен период от време, придружено от кървене, болка или инфекция, трябва да бъде оценено от дерматолог. Те могат да предоставят специализирано лечение и препоръки, съобразени с вашите специфични нужди.
Алергична реакция, гъбична инфекция или нещо по-сериозно може да накара устните ви да се чувстват сухи. Актиничният хейлит е предраково състояние, което превръща едната или двете устни в сухи и люспести. Сертифициран дерматолог може да диагностицира причината.