Алкална диета
Добра форма

Алкална диета

Какво представлява тя?

Каква е историята на алкалната диета?

Макар зад алкалната диета да няма чисто научни доказателства за нейната полза или вреда, тя е хранителен режим, съставен предимно от зеленчуци, плодове, храни и ястия, които създават алкална среда в организма. Тя е създадена от д-р Робърт О. Йънг, натуропрактик от САЩ, след като е вдъхновен от своите изследвания и работа с хора боледуващи от тежки болести.

Алкалната диета е се използва като начин за подобряване на здравето и предотвратяване на хронични заболявания като сърдечни заболявания, рак, диабет и затлъстяване. Самият Йънг промотира и развива теорията си за тази диета, в своите книги: поредица наречена “Чудото на рН”. За първи път самата диета получава огромна известност в шоуто на Опра в Щатите, когато доктор Йинг се появява с жена, за която твърди, че е излекувал от рак само с алкална диета.


Основната идея на алкалната диета

Според диетата, всички храни трябва да се консумират в естествения им вид, без да са преработени или с консерванти. Упражненията също са важна част от тази диета, тъй като те помагат за подобряване на здравето на сърцето и на цялостното здраве на организма. 

Начинът на хранене, който се фокусира върху алкалната диета, щсе състои предимно от зеленчуци, плодове, билки и подправки, пълнозърнести храни, ядки и семена. Тази диета може да се ползва от всички групи, включително вегани, вегетарианци и месоядни. 

Основната задача на алкалната диета е да се нормализира рН балансът в организма, да се намали киселинността на вътрешната му среда. Доказано е, че с течение на времето повишената киселинност води до развитие на много заболявания, до намаляване на скоростта на метаболитните процеси и е основна причина за затлъстяването. 

В киселинните храни са месото, рибата, млечните продукти и други храни от животински произход. Най-добрите примери за алкални храни са плодовете, зеленчуците и зърнените храни. Ако искате да намалите киселинността на организма си, трябва да се съсредоточите върху по-честата консумация на алкални храни.


Алкална диета: Най-ниското ниво на рН

Проучвания, които показват, че колкото повече човек консумира алкални храни, толкова по-дълго остава здрав и млад все още не се ползват с голямо доверие от масата учени. Въпреки това много хора твърдят за отличното им въздействие след като са започнали диетата, защото в същото време организмът им работи по-пълноценно. 

Твърди се, че има научни експерименти сочещи, че придържането към алкални храни дава възможност да се предотврати развитието на ракови заболявания и дори да се избавим от тях. Затова алкалната диета набира все по-голяма популярност

Алкална диета
Храни с ниско pH

Алкалната диета е една от най-популярните диети, която се основава на консумацията на повече плодове, зеленчуци и сурови храни. Тези храни са с ниско pH, която насърчава загубата на тегло и помага в борбата с болестите. Списъкът с храни за тази диета се основава на скалата на pH, която измерва колко киселинен или основен е химическият състав на даден обект. Например храни като яйца, зелени банани и кисело мляко се считат за алкални, тъй като са с по-ниска стойност по скалата на рН.

Нивото на рН при хората се счита за нормално, ако е в диапазона 7,35-7,45 единици за кръвта. Ако има промяна в една или друга посока, тогава е налице метаболитна недостатъчност, застой. Клетките започват да стареят по-бързо, тъй като синтезът на колаген се влошава, което е началото на дегенеративните заболявания. Ако нивото на рН се промени твърде много, има рискове за здравето, които трябва да вземете предвид.

Единственият начин да получите най-добри резултати от алкалната диета е да се уверите, че нивото на рН в организма ви е в нормара. Това означава, че трябва да избягвате захарта, преработените храни и кофеина. Можете също така да приемате хранителни добавки, за да подпомогнете естествения процес на прочистване на организма и попълването на липсата на витамини и минерали.


 7 неща, които трябва да знаете за алкалната диета

Максималните резултати от алкалната диета зависят от поставените цели. Тоест този вид диета може да се прави с различни времетраене, в зависимост от това с каква цел фо правите. Нутриционистите препоръчват режимът да се спазва в продължение на поне 100 дни, за да се постигне търсения ефект, като се спазват следващите 7 принципа: 

  • Делът на киселинните храни в общия хранителен режим не трябва да надвишава 30 %. Такива продукти са хлябът, изпечен с добавка на мая, всички видове бобови растения, риба и месо, яйца, чай, кафе и млечни продукти. Това не значи автоматичен  отказ от месото. В зависимост от pH нивата в организма, следва да приемате по-малко или повече плодове и зеленчуци, или други храни, които ще отговарят на нуждите в тялото ви.
  • Ако решите да следвате алкална диета, трябва да се опитате да пиете и повече вода. Пиенето на вода е от съществено значение за поддържане на хидратацията, за поддържане на здрава кожа и за регулиране на нивата на рН в организма. Тя има и много други ползи за здравето, като например понижаване на кръвното налягане и холестерола. Трябва да пиете поне 2 литра вода на ден, защото това ще ви помогне да се преборите с дехидратацията и ще подобри метаболизма ви. Можете също така да приемате билкови чайове или прясно изцедени сокове, които да пиете вместо сода или сок, за да поддържате форма.
Алкална диета
Water
  • Суровите храни естествено стават най-подходящите за консумиране, тъй като не са сготвени, което премахва всякаква възможност за замърсяване на храната с масла от термична обработка. Алкализиращите диети ще ви помогнат да детоксикирате тялото си и да премахнете излишните киселини, които могат да бъдат причина за много здравословни проблеми. Суровите храни също така ще прочистят червата ви по-бързо, отколкото повечето други видове храни.
  • Трябва да се откажете от употребата на консервирани ястия, пушено месо и да забравите за прекаляването с животински мазнини. Всички тези фактори допринасят за промяна на чревната микрофлора, което от своя страна предизвиква повишен апетит, увеличаване на теглото и храносмилателни нарушения.
Алкална диета
Stop Meat
  • Алкохолните напитки са забранени по време на диета, но не е необходимо да се въздържате от всеки друг вид напитка.
Алкална диета
Stop Alcohol
  • Солта остава включена в менюто, но консумацията ѝ е сведена до минимум. Това са все естествени алтернативи на готварската сол, които могат да ви помогнат да се насладите на храната си без чувство за вина. Същият принцип се прилага и за захарта. Тя се заменя с мед, кленов сироп, стевия и други заместители. 

  • Броят на дневните хранения трябва да бъде поне пет. Организмът ви се нуждае от храна, за да си набави необходимите хранителни вещества, така че не пропускайте храненията и не яжте твърде малко. Също така, най-важното хранене за деня – закуската – не бива да бъде пропуската.

Алкална диета – добър избор за здравето

Промените в тялото ви ще се забележат само след три седмици спазване на диетата. Ще забележите подобрения в нивата на енергия, настроението и цялостната си работоспособност! Преходният период между фазите е важен, за да може адаптацията да се осъществи без негативни последици. Винаги когато правите нещо ново за тялото, има периоди на бунт и на невяра, но ако ги преодолеете, може да стигнете до ползите от алкалната диета.

Трите фази на алкалната диета са: 

1) Детоксикация

Първата фаза е насочена към адаптиране на организма към промяната в храненето. През този период изчезват 3-4 кг от излишното тегло, а токсините се извеждат от организма. Човек може да изпитва леко неразположение, повишена умора. Диетичните храни се въвеждат в диетата постепенно.

2) Подобряване на метаболизма 

Достигнали сте втората фаза на диетата! Организмът се прочиства, а киселинността в стомаха намалява. Намаляването на теглото все още се случва, но вече по устойчив начин. Това състояние води до невероятни ползи за здравето, включително подобряване на качеството на съня, настроението и нивата на енергия. През втората фаза организмът се пречиства от всички продукти, съдържащи брашно, а кафето се заменя със зелен чай. В резултат на това загубата на тегло продължава с по-бавни темпове, но здравословното състояние се подобрява. Като цяло на този етап човек може да очаква да свали около 1-2,5 kg. 

3) Възстановяване на баланса на нивата на рН в организма. 

В третата фаза е възможно да се постигне желаният алкален баланс на вътрешната среда. През това време изчезват още 0,5-1 kg. Целта на последния етап е да се затвърди постигнатият резултат.Тези фази се разделят на стъпки като пиене на повече вода, консумиране на повече зеленчуци и плодове и добавяне на някои храни като ядки и семена.

Алкалната хранителна система има много предимства и е изключително ефективен начин за подобряване на здравето. Диетата може да продължи толкова дълго, колкото желаете, като минималният период на спазване е три седмици. Освен това загубата на тегло е бавна и естествена и осигурява чудесна основа за вашето здраве. Тези предимства правят алкалната хранителна система достойна за следване!


Как да започнем

За да започнете алкална диета, трябва да знаете какво е нивото на pH. Нивото на рН на тялото ви се определя от баланса на киселинност и алкалност в кръвта ви. Най-добрият начин да оцените нивото си на рН е чрез кръвен тест. Ако рН на кръвта ви падне под седем или се повиши над девет, значи е време да направите промяна! Има си начини да изследвате индекса. Единият е чрез изследване на урината, другият е чрез кръвен тест, може и само в къщи с тест на слюнката.

Относно параметрите на изследванията: pH (потенциален водород) е скалата представляваща съотношението на водородните йони: позитивно заредените (киселинните) и негативно заредените (алкалните). 

Параметрите са: киселинна среда от 1-6,9; неутрална 7; 7,1-14 алкална. При изследването, ако сте повече към киселинната среда увеличавате алкалните храни, ако сте обратно увеличавате киселинните. Така се търси баланс. Бърза проверка става чрез тест лентите, които можете да закупите от аптеката. Балансираното здравословно ниво,което трябва да гоните е 7,4.

Не е препоръчително да започвате диета без надзор от специалист. Може да четете много и да сте уверени в себе си, но има опитни нутриционисти и дори лекари, които мога да проследят вашето моментно здравословно състояние и да ви наставляват в започването и практикуването на алкалната диета. 

Относно алкалните и киселинните храни, примерна снимка:

Алкална диета


Най-добрите храни за алкална диета, които можете да ядете

Алкалната хранителна система е диета, при която консумацията на храна се ограничава до храни с алкално рН. Консумацията на такива храни води до консумация само на нискокалорични храни и храни с високо съдържание на вода.  

Храните биват

Много слабо алкални: краставица, банан, цвекло, боровинка, целина, кориандър, кафе, грозде, зехтин

Ниско алкални: зеле, бадеми, яб.оцет, вишня, яйца, патладжан, чай, гъби, праскова, круша, репички

Средно алкални: маслина, пащърнак, черен пипер, грах, ябълки, кайсия, пъпеш, пипер, кестен, портокал, соя

Високо алкални: вода, нектарина, лук, сода, лимон, леща, лайм, фурма, ананас, тиква, картофи, авокадо, мандарини, диня

Най-добрите храни за алкална диета са зеленчуците, плодовете, пълнозърнестите храни и постните протеини. Някои други примери за здравословен избор на алкални храни са спанакът, зелето, 

Маслата не се препоръчват, защото могат да повишат кръвното налягане или холестерола. Опитайте се да ограничите преработените храни, които съдържат бяло брашно, захар и сол – това са основните фактори, допринасящи за нездравословното хранене. 

Няма налично описание на снимката.

Седмично меню с алкална диета

Предложеното меню може да бъде модифицирано и коригирано според собствената ви диета, но трябва да спазвате правилата на алкална диета и да не използвате забранени храни и продукти.

Сутрешно храненеМалка закускаОбядСледобедна закускаВечеря
1Кисело мляко с парчета пресни плодове и 1/2 чаена лъжичка медЯбълкаПаста с доматено-гъбен сосКрушаЕдна пилешка гърда със зеленчукова салата
2Омлет от две пилешки яйцаСушени плодовеСупа от пюре от броколиСмути от черешови банани с млякоРиба, приготвена на фурна със салата от пресни зеленчуци
3Сандвич с месо.ПортокалОриз със задушени зеленчуциСупа на зеленчукова основаЗадушено зеле, задушени картофи
4Варено яйце и ½ грейпфрутЯдкиСалата: сирене Фета, чери домати, авокадо и руколаЯбълкаВсяка плодова салата с дресинг с кисело мляко
5Зеленчукова салата със зехтин и сос от лимонов сокПортокалПилешко филе, задушено със зеленчуциЯбълкаКефирна супа
6Омлет от чифт пилешки яйцаБананЗелени зеленчукови котлети (моркови + картофи)Всички плодовеСалата от грейпфрут и скариди
7Извара с бананСмути: краставица + зеленчуци + кисело млякоКремообразна супа с гъбиПортокалСалата: Чери домати + риба тон + маруля

Разрешени продукти

Храни, които могат да се ядат по време на диетата:

ПродуктиСъздава високо алкална среда в тялотоНасърчава средната алкалностСлабо алкализира
Зеленчукови продукти (зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, семена)Лук и чесън Зеленчуков сок Броколи и спанак Магданоз и аспержи Цитруси (лимон, лайм, грейпфрут) Папая и манго ДиняФасул в шушулки Целина и салата Тиква и бамя Сладък картоф Тиквички Цвекло Горски плодове Киви Ябълки Смокини, стафиди и грозде крушиНебелени картофи Морков Прясна царевица ГъбиМоркови и зеле Домати Соя Тофу Маслини Портокали Авокадо и ананас Череши Праскова Банан
Масло Ленено маслоРапично масло
Сладки храни  Сурова захар, Меласа
Зърнени храни  кафяв ориз Амарант просо
Яйце, млечни продукти КърмаСоево сирене Козе сирене
ПитиетатаБилков чайЛимонена водаЗелен чайЧай от джинджифил

Забранени храни (кисели)

Продукти, които не трябва да бъдат в менюто:

ПродуктиСъздават висока киселинност в организмаНасърчава умерено подкисляванеСлабо подкиселява
Разтителни продуктиКакао орех Фъстък Боровинка Червена боровинка Сини сливиФасул (бял, пъстър, полумесец) Обелени картофи Ревен Кашу Пекан ЧерешаБоб Термично обработен спанак Тиквени и слънчогледови семки Слива Консервиран плодов сок
Масло  Царевица
Сладкарски изделияШоколадЗахар бяла и кафяваПреработен мед Сироп
Зърнени храни и продукти, съдържащи зърнени културиБисквити ПшеницаТестени изделия бяло брашнобял ориз Царевица Ръж и овес ЕлдаХляб с покълнало брашно Кафяв ориз и спелта
Млечни продукти, яйцеХомогенизирано мляко Сладолед СиренеСурово млякоИзвара Яйце Масло Мътеница Кисело мляко
Месо, риба, морски даровеМекотели Свинско и говеждоПилешко и пуешко месо овнешкоМазни риби Елен
ПитиетатаБира и безалкохолни напиткиКафеЧай

Рецепти за алкална диета

Първо хранене

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Зеле – 0,5 кг.
  • Домати – 0,3 кг.
  • Цвекло – 0,25 кг.
  • Сладки чушки – 0,15 кг.
  • Босилек, целина и зелен лук – по 30 г.
  • Скилидка чесън.
  • Белени слънчогледови семки и сусам – по 40 г.
  • Лимонов сок – 20 мл.
  • Солта и подправките са по преценка на готвача.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Домати – 0,4 кг.
  • Зелен фасул – 0,2 кг.
  • Моркови и боровинки – по 60 г.
  • Магданоз и босилек – по 20 г.
  • Скилидка чесън.
  • Растително масло – 40 мл.
  • Сол на вкус.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Бадеми – 0,1 кг.
  • Моркови – 0,25 кг.
  • Копър – 1/2 връзка.
  • Скилидка чесън.
  • Лимонов сок – 20 мл.
  • Подправки и сол – по преценка на готвача.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • 0,2 кг краставици и репички.
  • 60 г стрък целина и същото количество копър.
  • 0,3 литра бадемово мляко.
  • 20 мл лимонов сок.
  • Сол – по преценка на готвача.

Основни блюда

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Сладки чушки – 0,15 кг.
  • Моркови и покълнали слънчогледови семки – 60 g.
  • Ленено семе и бадеми – 30 g.
  • Скилидка чесън.
  • Растително масло – 20 мл.
  • Сол и черен пипер на вкус.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Покълнал боб мунг – 0,2 кг.
  • Моркови и червено зеле – по 0,1 кг.
  • Магданоз – 20гр.
  • Чесън – 3 скилидки.
  • Растително масло – 70 мл.
  • Сол и смлян пипер на вкус.
  • Хрян

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Рафинирано слънчогледово семе – 0,2 кг.
  • Авокадо и сладка чушка – 0,1 кг.
  • Дръжка целина и орехи – 50 g.
  • Копър – 20 g.
  • Пекински зелеви листа – 6 бр.
  • Чесън – 3 скилидки.
  • Зехтин – 60 мл.
  • Лимонов сок – 40 мл.
  • Подправките и солта се добавят по преценка на готвача.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • 0,2 кг зелена елда.
  • 0,1 кг чушка.
  • 70 г бадеми.
  • 20 г стрък целина и магданоз.
  • Скилидка чесън.
  • 60 мл зехтин.
  • 20 мл лимонов сок.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • Тиква – половин килограм.
  • 20 грама магданоз и сусам.
  • По 2 г кориандър, лют червен пипер и кимион.
  • Зехтин – 70 мл.
  • Три скилидки чесън.
  • Солта се добавя по преценка на готвача.

Салати

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • 0,3 кг краставици.
  • 0,2 кг репичка.
  • 0,1 кг бадеми.
  • 50 г копър.
  • 50 мл лимонов сок.
  • Скилидка чесън.
  • 5 г течен мед.
  • Солете по преценка на готвача.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти :

  • 0,2 кг авокадо и тиквички.
  • Кресон – 30 g.
  • Растително масло – 30 мл и същото количество лимонов сок.
  • Солта се добавя по преценка на готвача.

За да приготвите ястието, ще ви трябват следните продукти:

  • 0,2 кг целина и авокадо.
  • 0,1 кг
  • Цвекло.
  • Лук червена маруля – 50гр.
  • Зеленчук от магданоз – 30 g.
  • Лимонов сок – 30 мл и същото количество растително масло.
  • Солете по преценка на готвача.

Алкална диета срещу рак

Алкалната диета е растителна диета с ниско съдържание на мазнини и фибри, за която е доказано, че е един от най-ефективните начини за предотвратяване и лечение на рак. Диетолозите са доказали, че когато е придружена от други здравословни промени в начина на живот, алкалната диета може да помогне за борбата с рака в ранните му стадии.

Всички храни, които се борят най-много с рака, са богати на антиоксиданти. Освен това те съдържат повече здравословни мазнини, които доставят на клетките важни витамини и минерали. Сред тези храни са горските плодове (особено боровинките), зелените листни зеленчуци, спанак и зелена салата, ябълките, авокадото и броколите.

В тялото ви има както киселинна, така и алкална среда. Когато този баланс е нарушен, това може да доведе до заболявания и преждевременно стареене. Например, ако тъканите и органите ви имат киселинно рН, те не получават достатъчно кислород, а тази среда е идеална за развитието на рак!

Киселинната среда може да доведе до рак, докато алкалната ще направи имунната система по-силна. Важно е да знаете какво е нивото на рН на тялото ви и какво трябва да бъде то, за да сте в безопасност!

Раковите клетки могат да се размножават в среда с рН от 7,4. Когато това ниво достигне стойности от 8,4 (алкална среда), тези клетки умират автоматично. Представете си, че организмът ви е твърде киселинен, защото сте яли много преработени храни, пили сте кафе или просто сте били стресирани?

Алкална диета

Раковите клетки са способни да оцеляват само в определена среда. Ако тялото ви е естествено алкално, раковите клетки не могат да оцелеят в него. Това означава, че ако спрете да консумирате вредните храни и започнете да пиете повече вода, ще си дадете най-добрия шанс за превенция. Също така е важно да приемате повече антиоксиданти, като витамин С и витамин Е.

Както виждате, раковите клетки в тялото ви ще умрат и ще спрат да се размножават, ако диетата ви е алкална. Това е така, защото за да се случи това, нивото на рН на средата в тялото ви трябва да е около 7,4. Ако консумирате повече храни, които са богати на калций и калий, тези храни ще ви помогнат да неутрализирате киселинността на тялото си.

Не трябва да забравяте обаче, че не може на своя глава да предприемате лечение на рак с алкална диета. Всичко трябва да бъде консултирано и свързано с лечението, което лекуващите ви лекари са предписали, за да се получи здравословна среда на комуникация. Те могат да помогнат за съставяне на алкална диета меню.


Противопоказания

Противопоказанията са състояния, които изискват пациентът да спре да прави този вид диета. Това са сериозни състояния, така че ако имате някое от тях, не трябва да приемате диетата. Много от противопоказанията са свързани с непоносимост към храните, които са описани като част от алкалната диета. 

Има обаче и сериозни патологии, като исхемична болест на сърцето, атрофична форма на гастрит. Ниска киселинност на стомашния сок. Ниска киселинност на бъбреците, бъбречна недостатъчност. Сериозно влошаване на благосъстоянието от началото на диетата, също може да е противопоказно за човека.


Алкална диета мнения

Алкалната хранителна система има много предимства и е изключително ефективен начин за подобряване на здравето. Диетата може да продължи толкова дълго, колкото желаете, като минималният период на спазване е три седмици. Освен това загубата на тегло е бавна и естествена и осигурява чудесна основа за вашето здраве. Тези предимства правят алкалната хранителна система достойна за следване!

Тялото става по-силно и по-устойчиво на болести. Тя ви дава енергия, подобрява качеството на кожата, укрепва косата и ноктите и насърчава здравословното отслабване. Като подобряват качеството на съня, хората са в състояние да се представят по-добре на работното място.

Диетата не изисква значителни финансови разходи. Продуктите могат да бъдат закупени на ниска цена по всяко време на годината. По време на диетата задължително трябва да се занимавате със спорт, който ще има най-добър ефект върху вашето благосъстояние и здраве като цяло. Лесно е да се разбере защо тази диета е станала популярна сред хората по целия свят.

Техните мнения можете да прочетете в различните форуми, различните сайтове, в социалните мрежи, където темата е популярен обект на разговори. Можете да видите и добри и негативни мнения, да споделите опита си с други хора или да се поучите от техния. Информирането решение за старт на алкална диета ще допринесе за нейното много по-успешно реализиране.

на горе